Hranom, naravno!! I to ne bilo kakvom hranom, već onom mojom, najdražom...onom koju godinama kuham i neprestano nadopunjujem. Iako sam u međuvremenu drastično promijenila prehranu ( na bolje, naravno :) ovo je i dalje ostala uvijek dostupna bilježnica koju nikad ne zagubim i stalno je pri ruci. Stoga ovo nije još jedan blog o hrani već moja osobna škrinjica s blagom, a cilj je imati sve svoje dragocjenosti na jednome mjestu.


srijeda, 30. studenoga 2011.

CLAFOUTIS OD ŠLJIVA

Znam da nije sezona šljiva ali trenutno su aktualni recepti iz kalupa pa evo još jedan...


Zapravo bih trebala ovo nazvati flaugnarde, jer originalni klafuti, kako piše u Wikipediji, uvijek su od višanja, no ovo mi je izgledalo jednostavnije i brže od originala pa ne škodi probati. Nikad se ne zna. Inače originalni recept je OVDJE


SASTOJCI:
2 jaja
5 vrhom punih jušnih žlica šećera + 2 dodatno
1 čajna žlica ekstrakta vnilije
1/2 čajna žlica ekstrakta badema
3 jušne žlice brašna
na vrh noža soli
2 dl slatkog vrhnja
80 ml mlijeka
1/2 kg šljiva
3 žlice maslaca

Zagrijati pećnicu na 200 stupnjeva. Namastiti kalup maslacem i posipati ga mrvicama. U velikoj posudi umutiti jaja sa 5 žlica šećera da se zapjeni. Umiješati ekstrakt od vanilije i badema, zatim brašno, sol, mlijeko i na kraju slatko vrhnje. Ostaviti da se odmori najmanje 10 minuta.
Za to vrijeme očistiti šljive i narezati ih na komade ili ostaviti u polovicama, prema želji.
Poslagati ih po dnu posude u kojoj će se peći pa nakon desetak minuta po njima preliti odležalu smjesu. Peći cca 20-25 minuta do kad dobije laganu boju. Izvaditi iz pećnice a grijače u pećnici pojačati na maksimum. Maslac ( 3 žlice ) zagrijati u posebnoj tavici i kad se rastopi preliti preko pečenih klafuta. Preko maslaca posuti one dvije žlice šećera koje su nam ostale pa staviti u pećnicu na najgornju rešetku ispod grijača na 1-2 minute da se zapeče.
Servirati vruće

ISKUSTVO: još neiskušano

utorak, 29. studenoga 2011.

DOBRA HRANA br. 6

Iskreno, ovo će biti teško! Kad sam odlučila da neću više gomilati časopise na polici nego iz njih izvaditi ono što smatram zanimljivim, nisam ni sanjala da će biti toliko posla.
Naime, ovaj bi broj trebalo prepisati u cjelosti!


Pa na posao...


Odmah na samom početku macaronsi - moji libling kolačići. U tri neodoljiva okusa;
1) kruška, pistacija, komorač
2) mandarina, jogurt i čili
3) ružine latice i papar...puno papra...

to die for


zatim slijedi informacija o novoj internet trgovini sirove hrane www.biodar.hr

pa još nekoliko prekrasnih stranica sa člankom o hrani u jednom loncu, zatim osvrt na dolinu Neretve, domovinu mandarina, pa prekrasna hrana mladog i perspektivnog kuhara Sebastiana Barbisa, zatim slijedi sedmodnevni jelovnik sa receptima, sve jedan bolji od drugog a onda članak o vrhunskoj kuharici Helene Darroze. Ženi s tri Michelinove zvjezdice.

Tapas ( njama ), pa opet članak o hrani iz jednog lonca, ovaj put iz pera Renea Bakalovića koji kuha zajedno s Raulom Lajtmanom, međimurcem koji upravo vrši pripreme za svoj prvi restoran. Recepti su primamljivi ali ima ih na tri strane...uh..


Onda redom slijede, osvrt na Cabernet Sauvignon, muškarce u kuhinji i onda nešto za mene - sokovi od povrća. Odmah sam se zagrijala za smoothie od celera, mandarine, jabuke i đumbira.
Recept je OVDJE.


U istom je članku i TANKI TART OD LUKA kojeg ću isprobati već ovog vikenda a MARMELADA OD LUKA I VINA mogla bi se ove godine naći u jestivim božićnim poklonima koje planiram pripremiti za najbliže.

Zatim članak o svinjokolji. Fotografije bi svakog mesojeda pretvorile u biljojeda ali kao što kažu; krmenadle ne rastu na stablu...
Ono što me podsjetilo na djetinjstvo bili su SALENJACI. Mmmmm....kako ih je moja mama dobro radila...doista ih volim ali nema šanse da se upustim u izradu.

Pa onda članak sa receptima za kolače s maslinovim uljem. Pita od kruške, muffini od pistacija, musse od crne čokolade i KEKSI S MASLINOVIM ULJEM, VINOM I RUŽMARINOM. Pala sam na ružmarin. To je iza čilija moja favorit aroma. Od kad sam ga stavila na tart od jabuka neprestano ga koristim u kolačima.



I za kraj - SOUFFLE od tamne čokolade. Božanstveno! Iako nisam sigurna da ću se ikad upustiti u izradu ove čokoladne slastice, recept sam zabilježila, neka se nađe.




Posljednja je stranica časopisa uvijek za mene prava poslastica i namjerno je ne želim pogledati prije kraja nego mazohistički čekam dok sve prolistam tako da je na kraju sva pažnja usmjerena na nju. Ovaj put su tu bile crne čokolade a jedino mjesto gdje sam ih pronašla je HARVEY NICHOLS online store. Autoru su one s čilijem već klasika u kući ( isto kao i meni ), pa me razveselila nova aroma - s crvenim paprom.



Ali tražeći fotografiju pronašla sam da ima i drugih aroma a sve su toliko neodoljive da se bacam u potjeru za njima



Zatim su tu bile pečene banane Exotic Kinga ( kupila sam ih jednom i probala :), pa set žlica za mjerenje s Amazona ( odmah naručujem ), kutija sa začinima Laure Santtini ( Italia Al Dente, sjećate se? ) i na kraju blogerska kuharica LA TARTINE GOURMANDE, doista jedan od ljepših blogova koje sam u posljednje vrijeme pogledala.
Mogu vam odmah reći da sam se za njenu kuharicu predbilježila na Amazonu, izlazi 07. februara i sigurna sam da će mi biti prekrasna inspiracija.

-Kraj -

KEKSI s maslinovim uljem, vinom i ružmarinom

Recept iz časopisa Dobra hrana br. 6

Jednostavni keksi s puno karaktera


2 i 1/2 šalice brašna
1/2 žličice praška za pecivo
prstohvat soli
10-15 zrna crvenog papra
1 žlica sjeckanog svježeg ružmarina
3/4 šalice šećera
2 jaja
1/2 šalice maslinovog ulja
3/4 šalice crnog vina


U jednoj posudi pomiješati sve suhe sastojke - brašno, šećer, sol, P/P, ružmarin i papar stucan u mužaru. Dio ružmarina i papra ostaviti za ukrašavanje.
U drugoj posudi pomiješati sve mokre sastojke - ulje, jaja i vino. Izmiksati pa dodati u posudu s brašnom. Još jednom sve izmiksati da smjesa bude ravnomjerna, ako se čini suha dodati malo ulja. Lim za pečenje obložiti masnim papirom. Žlicom grabiti smjesu pa stavljati hrpice na lim udaljene oko 5 centimetara. Smjesa se malo razlije pa da se ne slijepi. Svaku hrpicu posuti s malo papra i ružmarina. Peći 12-15 minuta na 180 stupnjeva.



Smjesa je dovoljna za cca 50 kolačića








KOMENTAR:

Volim ružmarin i moram reći da su ovi kolačići doista puni karaktera.
U potpunosti sam se držala recepta osim što sam dio brašna zamijenila raženim pa su ispale malo gušće hrpice koje se nisu razlijale.



Odustala sam od dodavanja tekućine jer su mi se dopali upravo takvi nepravilni kakvi su ispali. Mislim da ću i drugi put raditi točno takve :)

TANKI TART OD LUKA

Recept iz časopisa Dobra hrana br. 6


ZA TIJESTO:

-150 g glatkog crnog brašna
-150 g kukuruznog brašna
-100 g maslaca
-6-8 žlica hladne vode
-malo soli

NADJEV:

-kilogram žutog luka
-tri žlice maslaca
-žlica meda
-crveni papar
-par grančica origana

Od svih sastojaka zamijesiti tijesto. Ako je presuho dodati još malo vode. Tijesto oblikovati u kuglu i ostaviti u hladnjaku dok se sprema nadjev od luka.

Za nadjev na maslacu pržiti tanke ploške luka, neprestano miješajući. Po potrebi dodati malo vode pa pustiti da se dugo pirja, barem 30 minuta, a najbolje 45 minuta dok se luk ne pretvori u kremastu smjesu. Tada dodati med, tucani crveni papar, sol i origano. Pirjati još pet minuta pa maknuti s vatre. Tijesto tanko razvaljati pa njime obložiti namašten i pobrašnjen kalup za pitu ( ili više malih kalupa ). Tijesto napuniti smjesom od luka a zatim posuti grubo tucanim crvenim paprom.
Peći na 180 stupnjeva oko pola sata.

ISKUSTVO: Pokazalo se da sam bez razloga bila skeptična prema tijestu. Kombinacija funkcionira i tijesto je ukusno, jedino što ja volim malo pretjerati pa sam u nadjev dodala poprilično meda i sjeckanog čilija pa je više ličio na chutney od luka. Zanimljiva kombinacija za one koji to vole.

MARMELADA OD LUKA I VINA

Recept iz časopisa Dobra hrana br. 6

Piše da sjajno pristaje uz svaku paštetu a uz pačje pečenje bezobrazno je moćna


Pa da probamo...

POTREBNO:

-2 kg ljubičastog luka
-4 češnja češnjaka
-140 g maslaca
-100 g šećera
-1 žlica suhog timijana
-pola žličice čilija
-4 dl crnog vina
-1 dl aceta balsamica

narezati luk na tanke ploške. U velikom loncu rastopiti maslac, posoliti ga pa na njemu, uz neprestano miješanje, pirjati luk. Isprva poklopiti, kako bi luk pustio vodu, a zatim ga pirjati otklopljenog. vatra nesmije biti jaka jer će zagorjeti. nakon pola sata, kad luk već sasvim omekša i počne tamniti, dodati vino, šećer, aceto i timijan. Pustiti da se pirja dok tekućina ishlapi i svako malo promiješati. Na kraju dodati čili. Provjeriti je li dovoljno slano i ljuto. Poslužiti toplo ili hladno, uz domaću paštetu, confit, a bit će odlično i kao prilog bilo kojem pečenju.

ČOKOLADNI SOUFFLE

Recept iz časopisa Dobra hrana br. 6


Iako sam do sada radila samo souffle od sira, i bila uvjerena kako je to najbolje što sam ikad napravila u kalupu za nabujak pa neću nikad pokušati napraviti ništa drugo, jednostavno nisam odoljela ovoj čokoladnoj bombi. Još uvijek nisam sigurna da ću se upustiti u njenu izradu, ali neka se nađe.

SASTOJCI:

100 g crne čokolade ( 70% kakaa )
2 žumanjka
4 bjelanjka
50 g šećera u prahu
maslac
slatko vrhnje
čili ( moj dodatak )

Zagrijati pečnicu na 180 stupnjeva. Namastiti maslacem rubove posude ili posudica za souffle i posuti ih kristal šećerom. Rastopiti čokoladu na pari zajedno sa slatkim vrhnjem, miješajući. Čvrsto umutiti bjelanjke, a žutanjke pomiješati sa šećerom u drugoj posudi. I njih dobro izmiksati da se zapjene. Maknuti čokoladu s vatre pa ju umiješati u žumanjke. ( Umiješati čili ). Zatim polako umiješati bjelanjke, žlicu po žlicu. Izliti masu u kalup(e) za pečenje, do 3/4 visine posude pa staviti u zagrijanu pećnicu na 25 minuta.


Odmah poslužiti

ZELENI SMOOTHIE

Recept iz časopisa Dobra hrana br. 6


Celer, mandarina, jabuka i đumbir!
Sviđa vam se? Probajte!

-pola velike glavice celera
-3-4 mandarine
-1 limun
-1 jabuka
-1 kruška
-stručak celerova lišća
-par žlica dobrog maslinovog ulja

Oguliti celer i oprati svo voće. Nasjeckati ga na kockice, ubaciti u blender, tako da su mekši sastojci na dnu, podliti čašom vode i zaliti uljem. Blendati dok se sastojci ne sjedine u glatku masu. Po želji tada dodati još vode i malo zblendati.

Od navedene količine namirnica dobije se cca 1 litra soka.

nedjelja, 27. studenoga 2011.

TARTLETI OD JOGURTA


Ljubiteljima pita svidjet će se ove aromatične mini pite čije je tijesto izrađeno od cjelovitog brašna. Bez obzira da li ga radimo u malim kalupima ili u jednom velikom, uvijek izgledaju atraktivno i zgodan su zalogaj. Nadjev od jogurta, kao bazu, možemo prilagoditi raznolikošću okusa.

Uobičajeno tijesta za pitu uvijek radim na isti način pa sam i ovo zapisala u tom obliku iako autor to radi potpuno drugačije. Originalan recept možete pogledati OVDJE.


Za jedan veliki kalup ( 30 cm ) ili 6 malih tartlesa potrebno je:

300 grama cjelovitog brašna
200 grama maslaca
100 grama smeđeg šećera ili šećera od kokosa za niski GI
1 jaje
1/4 čajne žličice fino mljevene soli
2 jušne žlice sirupa od javora ili agavin za niski GI
malo tamnog ulja od sezama

NADJEV:

250 ml tekućeg jogurta ( nemasnog )
4 jušne žlice sirupa od javora ( po želji može i više )
ribana korica jednog limuna
3 čajne žličice soka od đumbira ( naribati svježi đumbir i iscijediti kroz gazu )
2 velika jaja
ušećereni đumbir, arancini ili ostalo suho voće za ukras



Zagrijati pećnicu. Od sastojaka zamijesiti tijesto pa njime obložiti kalup(e) za pitu. Staviti u zamrzivač do upotrebe ( 5-10 minuta ). Jaja umutiti mikserom pa umiješati sirup od javora, limunovu koricu, jogurt i sok od đumbira. Po potrebi doraditi okus, ako treba dodati još šećera ili naribanog đumbira. Nadjevom puniti tijesto za pitu pa peći 20-23 minute. Nadjev mora biti kompaktan. Ohladiti.

Prije serviranja posuti svježim, kandiranim ili sušenim voćem.

Moji naravno nisu ispali tako zamamno lijepi no bili su fini i sve smo brzo pojeli.

subota, 26. studenoga 2011.

KALUPI, MODLICE I TERINA od povrća


U fazi sam kalupa.
Ne ne....ne ono da se već jednom stavljam u okvire iako bi moj suprug vjerojatno bio veoma sretan da tako nešto barem pokušam...hehe...mislim na kalupe za terrine, muffine, souffle, creme brulee i paštete.

Iako imam već popriličnu zbirku raznih modlica - od kokoši i srčeka do kuglofa, muffina i doughnutsa, uvijek sam si špehala one male zdjelice za quiche i creme brulee. Nekako je uvijek razum prevladao, mislim si da će završiti kao i sve one ostale trice na podrumskoj polici; od pekača kruha i sladoledomata do kuhinjskog robota ( sa svim dodacima ) i aparata za vafle.

A šta mogu, svako malo se zapalim za nešto pa onda koristim dva-tri-četiri puta pa zaključim da nema dovoljno mjesta u kuhinji i preselim u podrum, a što je u podrumu toga kao da i nema.

Ali kalupi su nešto drugo. Kalupi, modlice, limovi za pečenje....toga nikad dosta. Iako doista više ne znam kud da ih spremam oni su ovisnost kojoj nikako da se oduprem. Prošle sam godine u to vrijeme poludjela za silikonskim modlicama za praline. Pokupovala sam sve oblike koje se moglo pronaći u Lesnini, Butlersu i na Amazonu. Kaj da velim, radila sam ih samo za Novu Godinu. Previše kalorija.
Sad sam u drugoj krajnosti, kalupima za pečenje pita. Zbog boljeg pregleda recepata za navedene kalupe, evo poveznice:


-kalup za NABUJAK

-kalupi za mini nabujke, za: KLAFUTE, PUDING OD BUNDEVE, PUDING OD JABUKE ( koji usput rečeno radim svaki čas jer mi je fantastičan ), CREME BRULEE OD BUNDEVE, MINI SLOŽENCE S CVJETAČOM, KREMU OD NARANĐE,




-zatim kalup za pite: PITA OD ŠLJIVA, PITA S DŽEMOM, CLAFOUTIS, PITA OD LIMUNA, PITA OD BUNDEVE, Linzer torta, Quiche Lorraine ( recepti uskoro )


-kalupi za mini složence: TARTLETI OD JOGURTA, MINI PITE OD BUNDEVE I SIRA, CREME BRULEE OD BUNDEVE, mini quiche ...

-kalup za terinu sam kupila isključivo zbog paštete od guščje jetre o kojoj moj suprug neprestano priča. Kad to isprobamo svakako ću dojaviti.


Do tada evo recept za terinu koji je bio priložen uz kalup. Ne garantiram za njega no zašto ne isprobati?

SASTOJCI:

2 žute paprike
-peći cijele paprike u pečnici na 22o stupnjeva cca 15 minuta. Ohladiti i oguliti im kožu. Očistiti od sjemenki i narezati na četiri dijela

2 srednje velike tikvice + 1 patlidžan
-narezati ih na sasvin tanke šnite po dužini, marinirati u maslinovom ulju, soli i papru i peći na grill tavi. Izvaditi na kuhinjsku salvetu i ohladiti.

5 rajčica + 100 ml vode + stručak bosiljka + 1 čajna žličica soli
-sve pretvoriti u pire u multipraktiku i procijediti kroz cjedilo

5 listova želatine
-namočiti ih u pireu od rajčica i na laganoj vatri otopiti

Obložiti kalup za terinu tankim šnitama tikvice, usuti malo pirea od rajčice pa složiti red paprike pa opet rajčicu pa red tikvica, pa rajčica pa patlidžan i tako naizmjence. Ostaviti na hladnom najmanje 6 sati. Izvrnuti iz kalupa, narezati na šnite i servirati uz malo pesta.


Ova se vrsta jela može spremati u raznim varijantama.
Prvi put sam radila terinu od mrkve, brokule i cvjetače i to tako da sam ih smrvila u pire i povezala želatinom pa servirala kao prilog uz patkicu. Dekorirala sam s malo vrhnja ali isto se tako to svo povrće može jednostavno složiti u aspiku od juhe.


Od svih kalupa naviše mi je u prometu onaj za MUFFINE. Od kad sam otkrila recept za
PORTUGALSKE TARTLETSE od onda još i više


Trenutno sam u potrazi za malim i velikim kalupima sa valovitim rubom, baš su mi zgodni

PITA SA DŽEMOM

Jednostavno, brzo, efektno...


Za tijesto se može koristiti obično tijesto za pitu ( omjer 3:2:1 -30 dkg brašna:20 dkg maslaca:10 dkg šećera ) ali može se isto tako u tijesto dodati cimet ili sjeckane bademe pa istu napraviti kao Lincericu ali umjesto rešetke izrezati druge oblike. Najbolji je, naravno, domaći džem u koji se može umiješati malo ruma za delikatniji okus. Efekt s bojama vidljiv je na fotografiji a dekoracije se izrezuju prema prigodi - za Božić zvončići i zvjezdice, za Uskrs pilići i uskršnja jaja.

srijeda, 23. studenoga 2011.

CLAFOUTIS ( klafuti )

Izvorno, Clafoutis je francuski desert od višanja pečenih na tijestu s maslacem i prelivenih rožata kremom. Poslužuje se mlak, posut šećerom u prahu. Javljaju se brojne varijacije sa šljivama, jabukama, breskvama, kupinama i ostalim voćem ali onda se u pravilu ta vrsta kolača zove flaugnarde.

Zadržimo se na klafutiju:

Za jednu manju formu promjera 28 cm potrebno je:


  • oko pola kilograma svježih višanja, opranih i otkoštenih ( smrznute, kompot... )
  • 250 ml sladkog vrhnja
  • 4 jaja
  • 3 žlice brašna
  • 150 grama šećera
  • po želji strugana limunova kora
  • malo ekstrakta vanilije (1 žlica arome ili 1 vanili šećer )
  • malo soli
  • šećer u prahu za posipanje


PRIPREMA:
Zagrijati pećnicu na 180 stupnjeva.
1) Formu premazati maslacem i pobrašniti. Po dnu poslagati očišćene višnje.

2) Istući jaja sa šećerom, dodati vanili šećer, sol, brašno, limunovu koricu i na kraju rahlo umiješati slatko vrhnje ( ne tučeno ).

 3) Preliti preko višanja, lagano protresti kako bi se krema poravnala pa staviti u zagrijanu pećnicu. Peći dok ne dobije zlatno žutu boju, oko 25-30 minuta.
4) Izvaditi iz pećnice, lagano ohladiti pa nožem zaokružiti formu kako bi se klafuti odvojili od nje. Prije posluživanja posuti šećerom u prahu.

-čini se zgodno za bilo koju formu i bilo koje voće, izvrstan je s borovnicama a isto tako u kombinaciji jabuka i cimeta

nema veze što se zove fla...bla bla
važno da je ukusno :)

utorak, 22. studenoga 2011.

MRŠAVA PITA OD LIMUNA


Kad se naša kći jednog ljetnog poslijepodneva vratila iz Zagreba s idejom da napravi pitu od limuna pomislila sam 'ajde dobro'. Nisam baš ljubitelj kiselih okusa pa mi ne bi palo na pamet testirati s neta recepte od limuna, ali kako znam da je limun među njenim omiljenim namirnicama vjerovala sam da će to biti nešto kao stvoreno upravo za nju.
Prevarila sam se. Bila je to pita za prste polizati, za čitavu obitelj. Odmah sam bilježila recept i pekla je dva puta istog vikenda dok je ona bila još kod kuće kako bih bila sigurna da nisam ni u čemu pogriješila.

No ima jedna caka. Recept je izvorno u kremi imao maslac, kojeg smo mi izbacile jer smo shvatile da je sasvim dobro i bez njega ( ne trebaju nam ni suviše kalorije ni suvišne masnoće ) a smanjile smo i količinu limuna jer je izvorno pita bila suviše kisela, pa je tako nastala naša mršava pita od limuna.

Za kalup promjera 30 cm potrebno je:

-tijesto za pitu
( uvijek radim u omjeru 3:2:1 što znači 300 g brašna : 200 g maslaca : 100 g šećera )


FILA:
-sok i korica od 2-3 limuna - neka bude 125 ml soka
-4 jaja + 3 žumanjka
-200 g šećera
-85 g maslaca ( opcionalno )


1) Ispeći tijesto u kalupu za pitu
2) U maloj posudi na vatri zagrijati vodu. U posebnoj posudi dobro umutiti jaja i žumanjke zajedno sa šećerom pa dok se zapjeni dodati sok od limuna. Kuhati na pari neprestano miješajući dok se zgusne otprilike na gustoću gustog pudinga. To će malo potrajati ali vrijedi se potruditi.
3) Gustu kremu rasporediti po pečenom tijestu, poravnati spatulom i pustiti da se ohladi na sobnoj temperaturi oko sat vremena. Nakon toga staviti u hladnjak na sat-dva. Servirati hladno sa šlagom ili bez, ovisno o ukusu.

Uobičajeno je da pita od limuna ima 'meringue' - zapečeni šaum od bjelanjaka, ali nama je naša mršava pita izvrsna upravo ovakva a bjelanjke utrošim za izradu MACARONSA.

I da ne zaboravim, ideja sa smeđim šećerom također je bila uspješna, iako krema nije bila onako lijepo žuta, već u boji karamela, svi su se složili da je veoma ukusna i da se isplati ponoviti.

Krema inače dođe u veoma tankom sloju i veoma je aromatična pa je dovoljna jedna smjesa iako se, po želji, sastojci mogu poduplati.


Napomena: ako dodajete maslac, proces izrade kreme je ovakav: zagrijati maslac, šećer te sok i koricu od limuna. U posebnoj posudi istuči jaja pa u njih, uz neprestano miksanje, dodavati malo po malo zagrijanu mješavinu limunovog soka. Dalje kuhati na pari dok se ne zgusne.

Originalan recept možete pogledati OVDJE

ponedjeljak, 21. studenoga 2011.

KREATIVNE PITE


Od kad su me napale pite sva sam u tijestima, nadjevima i dekoracijama. Iako sam zagovornica domaćih kolača kupljeno se tijesto ( ono iz Interspara ) pokazalo kao sasvim solidna zamjena. Doduše malo neutralno no sa vrstom se punjenja to veoma lako anulira.




Evo nekoliko ideja kako istoj piti dati uvijek novo ruho.

ZA POČETAK RUBOVI:


-cik-cak





-sa žlicom i na štipkanje :)


-valovi




-pikači :)


-valovi i pikači :))



-zubići


-pletenice












-i za kraj jedan sasvim jednostavan ukras sa žlicom










POKRIVALA:

-jednostavno prazno koje služi kao baza, može se ukrasiti listićima i jabučicama od tijesta u koje su utisnuti klinčići umjesto peteljki. Posložiti ih gore kao da su napadali preko tijesta



-vilicom utisnuti rubovi i četiri centralna reza nekako su univerzalna špranca za slane nadjeve



-za Lincericu je karakteristična rešetka



-dok su svi ostali prepušteni kreativnosti kuhara












...a za DEKORATIVNE FORME...





-nebo je granica