Hranom, naravno!! I to ne bilo kakvom hranom, već onom mojom, najdražom...onom koju godinama kuham i neprestano nadopunjujem. Iako sam u međuvremenu drastično promijenila prehranu ( na bolje, naravno :) ovo je i dalje ostala uvijek dostupna bilježnica koju nikad ne zagubim i stalno je pri ruci. Stoga ovo nije još jedan blog o hrani već moja osobna škrinjica s blagom, a cilj je imati sve svoje dragocjenosti na jednome mjestu.


subota, 26. siječnja 2013.

ENGLESKA PITA OD JABUKA

Klasična pita na malo drugačiji način

U nedostatku izbora sezonskog voća jabuka je još jedan svestrani komad voćke kojeg spremamo na bezbroj načina i koji nikad ne dosadi.
Pita je jedan od njih.
Dok se vani temperatura spušta ispod ništice, toplom se kuhinjom šire mirisi cimeta, klinčića i karameliziranih jabuka...mmmm...

Ovaj recept imam, kak se veli, već sto godina ali Jamie me podsjetio na njega prošli vikend kad je radio pitu od piletine i napravio malu dekoraciju u sredini tijesta..

Ne sjećam se kad sam pitu posljednji put pekla ali znam da je bilo davno i vidim da sam si pored recepta stavila napomenu ''za veliki lim tijesto x4, za srednji x2, dolje treba biti deblje tijesto i dodati žlicu cimeta''.
Od mlijeka je tijesto fino žilavo pa se dobro razvlači. Ako se sjećate bakinih recepata obično se u njih stavljala žlica vrhnja, e pa to je to.

Ono po čemu se pita izdvaja je dekoracija koja mi je btw. prošli puta tako savršeno uspjela a ovog puta sasvim zakazala zbog toga što je nestalo tijesta. Vjerojatno sam ga predebelo valjala zato nastojte napraviti tanje tijesto tako da vam na kraju ostane za jabučice jer je pita beskrajno zgodna kad je u potpunosti ukrašena. ( Skenirana fotka na dnu teksta.)

POTREBNO: ( masa je već udvostručena )
za kalup promjera 28 cm

  • 60 dag brašna 
  • 30 dag maslaca
  • malo mlijeka ( cca 1 dl )
  • 4-5 velikih jabuka
  • žlica limunova soka
  • 1 žlica škrobnog brašna
  • 10 dag šećera ili karamel umak po želji
  • malo soli
  • cimet
1) Namrviti brašno i maslac sobne temperature, dodati sol i s malo mlijeka zamijesiti glatko tijesto. Neka pokriveno odleži dva sata.

2) Jabuke oguliti, očistiti, narezati na male ploškice i nakapati limunovim sokom. Pomiješati šećer i žlicu škrobnog brašna pa umiješati u jabuke.
Ako vam je draže, umjesto šećera može se po jabukama preliti karamel umak: prokuhati zajedno komadić maslaca, šećer i malo vode pa time preliti jabuke. Dalje postupak kako slijedi.

3) Tijesto prepoloviti, od jednog dijela razvaljati krug 4 cm veći od kalupa za pitu. Obložiti kalup tijestom, po njemu rasporediti jabuke, preklopiti višak tijesta prema unutra, premazati mlijekom pa sve pokriti drugom polovicom razvaljanog tijesta. Na sredini napraviti rupu. Od ostatka tijesta napraviti listiće i jabučice, priljepiti ih za pitu, ukrasiti, pa cijelu pitu premazati mlijekom i staviti u pećnicu zagrijanu na 220 stupnjeva na cca 45 minuta. 

srijeda, 23. siječnja 2013.

AMERIČKI KOLAČIĆI S ČOKOLADOM

Pravi američki choco chip cookiesi


Ovo su vjerojatno najpoznatiji američki keksići.

Recept je preuzet iz časopisa Delicije i...pa što da kažem, treba visoko stanje samokontrole da ih ne potamanite, naročito dok su vrući.


Istovremeno sam pekla i one sa stranice Marthe Stewart i razlika je toliko minimalna da radije ostanimo pri ovom našem.


POTREBNO:
za cca 25 keksa

  • 26 dag glatkog brašna
  • 1/2 žličice sode bikrabone
  • 1/2 žličice soli
  • 17 dag maslaca sobne temperature
  • 150 g smeđeg muscovedo šećera 
  • 1 ampula uljne vanili arome ( ili 1 žlica obične )
  • 1 cijelo jaje + 1 žumanjak
  • 20 dag tamne čokolade ili čokoladnog čipsa ( NE čokoladnih mrvica )

POSTUPAK:

-Nasjeckati čokoladu na krupnije komadiće

-U jednoj posudi izmiješati brašno, sol i sodu, u drugoj umiksati maslac sa šećerom. Kad se maslac zapjeni dodati žumanjak i cijelo jaje te na kraju vanili aromu.

-Umiješati brašno i miješati da se svi sastojci dobro spoje pa špatulom lagano umiješati komadiće čokolade

-Na lim za pečenje pokriven papirom grabiti kuglice veličine ping pong loptice i još ih malo odozgo pritisnuti vilicom. Ne previše jer se poprilično spuste pri pečenju pa o tome treba voditi računa kod slaganja na lim.

-Peći ih 15-17 minuta u pećnici zagrijanoj na 160 stupnjeva. Neka u sredini ostanu još malo mekani.
Ohladiti na rešetki i spremiti u kutiju.


NAPOMENA: U originalu oba recepta sadrže cca 100 g bijelog i 200 g tamnog šećera ali ovih 150 g je sasvim dovoljno ( meni su čak na rubu da budu preslatki )

Keksiće koje sam pritisnula vilicom bili su mnogo kompaktniji od onih
<--- koje nisam.


Oprez, izazivaju ovisnost! Naročito dok su vrući.
Izvrsni su uz chai



subota, 19. siječnja 2013.

CHAI

Bijele koke s neba pale....

Eto, poželiš malo snijega a želja ti se obruši na glavu u enormnim količinama, što je najgore, obliku sige ili lavine s nekog krova.

I dok vani šiba snijeg a temperature se spustile ispod ništice u toplini doma uživamo u pogledu kroz prozor i toplim napitcima. Jedan od njih je i čaj.
Čaj ili chai?
Ili je li to možda isto?
Još uvijek sam zbunjena.
Moram priznati da sam tek nedavno čula da postoji receptura za chai. Do tada mi je čaj bio samo čaj: s malo limuna, ruma ili mlijeka, kao punč uz dodatak začina ili bilo kako ovisno o tome kako ga već netko sprema.

Znala sam porijeklo, rituale, način na koji se bere, no nikad se nisam dovoljno udubila u detalje oko pisanih receptura. Nekako sam smatrala da se uvijek unutra ubacilo ono što se tog trenutka našlo u kutiji začina.

Upravo zbog toga me jako razveselio LINK autorice Tanje Kraljić Strgačić, koji mi je kolegica dala s recepturom za chai ( čaj? ).
Ako prakticirate Ayurvedu, osim recepta na stranici je brdo zanimljivih tema, savršeno za listati u subotnje poslijepodne uz dekicu, keksiće i guštanje svježe pripremljenog napitka



POTREBNO:

  • 12 dl vode
  • 16 zrnaca kardamoma
  • 2 štapića cimeta
  • 12 komada klinčića
  • 24 zrnca crnog papra
  • 2 cm korijena đumbira, oguliti i nasjeckati
  • štapić vanilije, po želji


OSIM TOGA:
  • žličica crnog čaja
  • 2 šalice toplog mlijeka 
  • med

Prokuhati 12 dl vode pa u nju dodati začine ( bez čaja i mlijeka ) i kuhati na laganoj vatri poklopljeno oko 20-30 minuta. Pred kraj kuhanja dodati čaj i mlijeko ( ja sam stavila 2 dl mlijeka ) pa maknuti s vatre.
Ne piše koliko dugo tako držati pa sam pustila odstajati poklopljeno otprilike pola sata da se malo ohladi a zatim procijedila i zasladila žlicom meda.

Istina je da dok kuhate chai kuća miriše na ljubav, no moja je mirisla na kuhani kelj jer sam istovremeno radila ručak, zato nastojte da ga kuhate u neko prikladnije doba dana.

Sve je jednostavno osim onih 16 zrnaca kardamoma koje sam jedva izbrojila jer su mi se uvlačili pod nokte, i vanilije u mahuni koje, dok je baš trebaš, nikad nema u trgovinama.

Chai ili čaj, svejedno, ovo grije dušu kao što kaže autorica i uljepšava i najcrniji radni tjedan.

srijeda, 16. siječnja 2013.

KAKO NAPRAVITI KRUH ( knjiga )


Dakle jedna totalno fantastična knjiga o kruhu.

Iako imam jedno 3-4 knjige o kruhu u Amazonovoj košarici moram priznati da sam veoma sretna što se nisam žurila s kupnjom jer ovo je jedna od onih svevremenskih kuharica koja sadrži sve što trebamo i dovoljna je jedna takva u kolekciji da pokrije čitav spektar potreba na temu kruha.

Knjiga je tvrdo ukoričena, sadrži 180 stranica i u detalje objašnjava sastojke, postupke i načine izrade, do te mjere da kad krenete listati ne želite prestati a jedina misao vam je što od svega toga prvo isprobati.

Sadrži nekoh 60 recepata, od pripreme vlastitog kiselog tijesta preko svih mogućih vrsta kruha, od rustikalnog, focaccie, ciabatte i bezglutenskog do specijaliteta poput kruha s ciklom ili rajčicama ili onog s anisom i orasima. Tu su još brioši, Bižićni stollen, cimet rolice ........ma čista fantazija.


Sve ono što smo oduvijek željeli znati napraviti.
Krasna knjiga, jedva čekam vikend da nešto od toga isprobam, mislim da ću napokon početi mijesiti domaći kruh.

P.S. Prvi vikend nisam izdržala da ne probam napraviti kruh sa sodom od integralnog brašna no više o tome neki drugi put.

ponedjeljak, 14. siječnja 2013.

KOTAO JUHE ZA TRENUTKE KRIZE


Ma tko je to rekao da nema snijega?

Unatoč kompletnom prometnom kolapsu prekrasna je ova bjelina i mir gradskih ulica a da ne velim da bih najradije odmah otišla u podrum po one Božićne kuglice.

Romantično Varaždinsko jutro prepuno zatrpanih nogostupa i poluočišćenih cesta malo je namučilo i nas pješake i ona rijeka vozila koja su se našla na njoj. Zanimljivo je da se nitko s kim sam razgovarala u prolazu nije žalio na jutarnju gimnastiku odmetanja snijega. Dapače, svima kao da je već pomalo falila. Međutim krajem dana priča je bila sasvim druga, i bez da ikog išta pitaš svi su sebi u bradu gunđali kako im je već puna kapa snijega.


A nakon zimske gimnastike najviše paše kuhano vino i topla juhica.

Ovogodišnja odluka o čišćenju životnog prostora započela je s hrpom časopisa; od ELLE Decora preko Art&Decorationa do onog najbrojnijeg - časopisa o hrani.
U jednom od onih vikend priloga Jutarnjeg lista ( D&D ) pod rubrikom 'Brzi oporavak', u članku 'Lijek za neumjerenost' naišla sam na ovu krepku juhicu koja, nakon ovih blagdanskih prejedanja kad se svi osjećamo ko tuljaneki sa zalihom špekeca oko struka, zvuči naprosto fantastično. Barem meni.

Juhica je fina a članak prenosim u cjelosti jer mi se dopao kraj :)

'Skuhajte juhu od puno celera, kupusa, brokule i mrkve s malo kvinoe i leće, i to u najvećem loncu koji imate. Začinite je s puno kurkume i crnog kima. Jedite u svim trenucima krize, umora, tuge i očaja. Liječi sve, osim besparice.'


KOMENTAR: Ako vam je prva asocijacija bila ona čarobna juha za mršavljenje onda ste se prevarili jer juhica okusom prije podsjeća na minestrone a sastojcima je zanimljiva pa samim time i dovoljan razlog za kušanje.
Ako nemate crnog kima stavite kumin. Nije isto no ionako je važno samo da je topla i dobro nam sjedne na bušu.

U mojoj se osim gornjih sastojaka utopila i jedna minijaturna glavica kelja, žlica Vegete, par listova lovora, par žlica paste od crnih maslina i poprilična količina QUINOA TABBOULEHA koji se trog trenutka našao u frižideru ( češnjak, peršin i cherry rajčica odlično su se uklopili s ostalim sastojcima ).

Servirati s prepečencem ili Jamievom verzijom ciabatte s parmezanom.

KRUH S PARMEZANOM by Jamie

Nedugo je Jamie kuhao svoju juhu od bundeve no kako ima mnogo vrsta juha nisam previše obračala pažnju sve do trenutka kad je počeo raditi krostine kao prilog. Mmmmmmm..... prekrasni aromatični krostini savršeno se slažu sa svim gustim juhama a izvrsni su kao prilog i drugim jelima poput minestronea ili juhe od luka.

POTREBNO:

par kriška ciabatte
maslinovo ulje
svježe ribani parmezan
svježi listići kadulje


Na malo maslinova ulja u tavici popržiti listiće kadulje. Kad fino zamirišu maknuti tavu s vatre, izvaditi popržene listove i spremiti ih sa strane a u ulje umočiti kriške ciabatte,  ne ih saftati već samo umočiti, na brzinu s jedne pa s druge strane. Izliti ulje, tavicu vratiti na vatru a kriške kruha staviti na dasku pa na njih staviti listove popržene kadulje a na sve izdašno naribati parmezan. Malo potapšati rukom da se sir uhvati pa okrenuti kriške i to uraditi s druge strane. Zatim kruh vratiti u tavicu i peći da sir poprimi zlatnu boju.

KOMENTAR: ako uspijete to tako učiniti svaka vam čast! Jamieu je uspjelo pred mojim očima. Ja sam nakon prve kriške koja se karamelizirala za dno odlučila da parmezan stavljam samo s jedne strane. Na kraju sam prvo popržila kruh pa na njega naribala sir i sve zajedno zapekla u rolu zajedno sa listovima kadulje.

No dobro, bez obzira u kakvom stanju bila ciabatta, sa sirom ili bez, obavezno neka bude tostirana.

utorak, 8. siječnja 2013.

A SNIJEG?

Snijega niotkuda. Kažu da je ovo najtoplija zima u proteklih neznamkoliko godina.
Iako sam zimogrozan tip i najradije bih prespavala hladne dane u nekom toplom brlogu, priznajem da zima bez snijega nije zima i snijeg mi ozbiljno nedostaje.

U potrazi za snijegom naletjela sam na prekrasan skandinavski blog koji nema veze s receptima no zato ima s drugom vrstom hrane - onom za dušu, a to je dizajn. Zove se WABI SABI i kompletno je fantastičan. Wikipedija kaže da je Wabi-sabi japanski svjetonazor ili estetika usmjerena na prihvaćanje prolaznosti i nesavršenosti, u stvarnosti bila bi to ljepota prirodnog i jednostavnog u svim svojim oblicima.
Post pod nazivom 'Vrlo Bijeli Zimski Tjedni' sa par prekrasnih fotografija možete pogledati OVDJE.

Dok listate prekrasan Wabi-Sabi blog dodajte svoju dozu ugođaja u obliku zimske verzije PANNA COTTE S OKUSOM MEDENJAKA

POTREBNO:

3 dl slatkog vrhnja
2 dl mlijeka
2 listića želatine
( ili agar alge )
1 vrhom puna žličica začina za medenjake
1 žličica meda ili šećera

Postupak je uobičajen za izradu panna cotte: u zagrijano mlijeko s vrhnjem umiješati med, žličicu začina i želatinu. Miješati tako dugo dok se želatina otopi.
Ako na površini ostanu grudice panna cottu procijediti kroz gusto sito pa sipati u zdjelice i pustiti jedan sat na sobnoj temperaturi a zatim staviti u hladnjak na 5-6 sati da se dobro ohladi.

Poslužiti posuto cimetom ili uz neki fini džem, npr. od gorke naranče.

četvrtak, 3. siječnja 2013.

2013-ta


Posljednjih dana 2012-te, dok jedemo jednu od onih prefinih tabli čokolade i trinkamo se alkoholom iz sasvim neprikladnih čaša, primjećujem kako vrijeme brzo bježi dok se družiš s dragim ljudima.
Pričamo o emisiji u kojoj je David Rocco kuhao gulaš i škampe s čokoladom i radio tjesteninu s čoksom i inćunima. Ma ne bih ja to, iako zvuči zanimljivo rađe ću napraviti onu čokoladu s bosiljkom koju je tom prilikom spomenuo.

I eto me opet kako razmišljam o hrani. Zar nisam početkom prošle godine rekla kako ću skinuti ona tri zločesta kilograma koja nikako da se odljepe? Pa eto još nisu došli na red a kako sam krenula prijete da će se poduplati. Mislim da je vrijeme da u ovoj ozbiljnije poradim na tome.

Početak je godine vrijeme novih odluka i svaka je realna i čvrsta sve do jutra kad se probudimo i shvatimo da je jučer nekim slučajem sve to palo u vodu pa nastavak nema nikakvog smisla....i eto nas opet gdje smo i bili.

Zato budimo realni, tko kaže da na Novu moramo donijeti sve pametne odluke? Donesimo jednu pa makar bila i smiješno mala.

No dobro, ja sam svoju donijela neki dan pred vratima ormara pa ne znam koliko je čvrsta i da li je baš u potpunosti izvediva ali Nova će biti godina čišćenja. Pražnjenja prostora i ozbiljnog micanja nepotrebnih stvri iz života.
Upravo nevjerojatno kako takav prostor poboljšava život i olakšava disanje a kako ga je lako zapuniti glupostima.

Doduše još ne znam kako ću to izvesti jer bih trebala izbaciti najmanje 50% stvari iz svog doma, no znam da počinjem od desktopa, USB-a i eksternih discova pa preko kozmetarije koje se usput rečeno nakupilo za jedan omanji kozmetički i dva frizerska salona, pa do ormara kojem pak treba generalka prvog stupnja. Sve van! Ostavljam samo onih petnaestak stvari za koje se lovim svakoga dana, ostalo neka traži svog vlasnika jer moje očito nije.

Eto.
Odluka.
Jedna i zastrašujuća
Za potpuni uspjeh svaki dan jedan sat čišćenja.

I dok dovršavamo ovu prokleto dobru tablu čokolade i nazdravljamo novoj koja je pred nama, uhvatim se kako razmišljam o novim čašama.
Za cognac.
Njih još nemam.
Trebaju mi? ( Cviiilll...žeeliiimm iiihhh', viče ona sakupljačica u meni)...no nema šanse....
Ah dobro, možda ima, vidjet ćemo što možemo učiniti po pitanju toga kad prolistam Amazon.

Najprije za promjenu napraviti red oko svog životnog prostora i raskrčiti mjesta za nove stvari.
Možda uleti nešto zanimljivo, nešto sasvim nepotrebno i neočekivano, nešto sitno za dušu a opet dragocjeno i vrijedno spomena.
Možda neko novo zanimljivo prijateljstvo.
A možda samo nastane više prostora za neke drage ljude i dobra stara zanemarena druženja.
Tko zna?
Ne kaže se uzalud ''da najbolje stvari nisu stvari'' pa zašto onda težiti kupljenima kad već imamo sve što nam treba, zar ne?
( Veli ona koja će sutra otrčati u trgovinu i vratiti se s prepunim gepekom ) no ostat će prazan desktop, nekoliko slobodnih USB-a i hrpica stvari koja će možda napokon naći svog vlasnika a i to je nešto, priznajte.