Hranom, naravno!! I to ne bilo kakvom hranom, već onom mojom, najdražom...onom koju godinama kuham i neprestano nadopunjujem. Iako sam u međuvremenu drastično promijenila prehranu ( na bolje, naravno :) ovo je i dalje ostala uvijek dostupna bilježnica koju nikad ne zagubim i stalno je pri ruci. Stoga ovo nije još jedan blog o hrani već moja osobna škrinjica s blagom, a cilj je imati sve svoje dragocjenosti na jednome mjestu.


petak, 27. prosinca 2013.

SAVRŠENO BLAGDANSKO KUHANO VINO


by sused Nino

Savršeno, vjerujte

Svi volimo popiti fini topli napitak a ovaj spoj blagdanskih začina do te mjere oduševljava da ćete ga željeti kuhati svaki dan iako vani nema snijega već samo bolesna, turobna južina.
Za one kojima sezona skijanja počinje za koji dan ovaj receptek pravi je dragocjeni čarobni napitak.

Svaki od sastojaka na svoj način utječe na okus stoga je preporuka da med bude bagremov zbog njegove specifične arome, naranča u današnje vrijeme svakako neprskana ( u bio trgovinama ), a konjak....eh, bez konjaka to nije to no svakako će vam se svidjeti.
Crnjak? Ma nemojmo pretjerivati, neko fino francusko radije popijte uz komadić sira, za ovaj će napitak sasvim u redu biti i jednostavna makedonska T'ga.
( T'ga za jug, proizvođač Tikveš, Makedonija-op.a. )

ponedjeljak, 23. prosinca 2013.

ČESTITKA

Vaše mjesto za dušu i tijelo želi vam prekrasne blagdane, sretnu i zdravu Novu i mnogo krativnih ideja

Čestitka by Lana

petak, 20. prosinca 2013.

MEDENJAKOV SAJAM

Od 19.-21.12.2013 u Trenkovoj ulici u Varaždinu održava se Medenjakov prodajni sajam na kojem se mogu kupiti prehrambeni i neprehrambeni proizvodi koje izrađuju članice udruge.Čokoladne pahuljice, orahove keksiće, zdrave slatke kuglice, bundeva u obliku slatko-kiselog umaka ili džema, zdrava gusta topla čokolada zajedno sa šalicom i heklanom košuljicom, vilice i žličice s imenom vašeg bebača, domaće praline, keramičke zdjelice, kuglice i prekrasni stalci za torte, door stoperi i book endovi, ako nemate ideja tu su još i bonovi..........i još mnogo zanimljivih trica i sitnica za vaše najdraže. Navratite, čekamo Vas!   




ponedjeljak, 16. prosinca 2013.

SLATKO - LJUTI GRIC





Bez obzira idete li kod susjeda na doček ili kod prijatelja na gledanje tekme ovaj ljuto-slatko-slani snack uz čašicu vinčeka ili limenku pivca savršeno 'sjeda'.




Za ovaj sasvim običan ali mrvicu drugačiji gric treba uložiti malo vremena i truda, pomiriti se s ljepljivim prstima, no konačan proizvod vrijedi truda. Osim toga ako volite ljuto ovo je prilika da svoj omiljeni ALPINOS ljuti umak upotrijebite na nimalo klasičan načina a ako ga još nemate onda trkom do Medenjaka gdje na božićnom sajmu od 19.-21.12. možete kupiti umak u kombinaciji s neodoljivom zdjelicom za posluživanje, minijaturnom miješalicom i receptekom koji će sigurno razveseliti onog kome ga darujete.




POTREBNO:
( savjet: raditi duplu smjesu )

100g meda
1 žlica rastopljenog maslaca
1 žlica vode
2 žličice ALPINOS ljutog umaka
1 žličica soli + još malo za kraj
2 žličice svježeg sjeckanog ružmarina
450g mješavine orašastih plodova

Zagrijati pećnicu na 160 stupnjeva. Lim za pečenje obložiti papirom.

U dubokoj posudi pomiješati med, maslac, vodu, ljuti umak i žličicu soli pa u tu mješavinu uvaljati orašaste plodove. Sipati ih na lim za pečenje pa staviti u pećnicu na dvadesetak minuta. Pred kraj vremena med će se početi karamelizirati no to ništa ne smeta.
Dok se oraščići peku napraviti još jednu smjesu od meda i ljutog umaka pa po isteku vremena izvaditi lim iz pećnice i oraščiće još jednom uvaljati u smjesu te ponovo vratiti u pećnicu da se peku još 10-15 minuta dok poprime lijepu zlatnu boju.
Iako je med već poprilično taman i karameliziran, važna je boja orašastih plodova.
Izvaditi lim iz pećnice i pustiti da se oraščići prohlade oko desetak minuta pa ih posuti sjeckanim ružmarinom i prstohvatom soli. Sve dobro promiješati. Tamni su i sljepljeni pa ih je u tom trenutku lakše odvojiti prstima.
Učiniti to dok još nisu do kraja ohlađeni. Maknuti s papira na kom su se pekli i ohladiti do kraja.
Servirati.

Orašasti su plodovi prepuni zdravih masnoća neophodnih za naš organizam, zdraviji su od čipsa, u ovoj varijanti beskrajno zarazni, zato - navalite! 

srijeda, 11. prosinca 2013.

Čestitke by Lana


Blagdani su vrijeme kad s radošću pokazujemo svim svojim dragim rođacima i prijateljima da ih još nismo zaboravili bez obzira koliko se rijetko s njima čuli ili vidjeli.
Čestitka je jedan od načina na koji to u današnje elektronsko doba najbrže i najjednostav-
nije činimo jednim klikom miša, a nema ništa ljepše ako takva čestitka ima i vaš osobni pečat.
Prekrasna, samo vaša, nije 'ukradena' i još k tome do nje dođete samo jednim klikom miša....
Takve su Lanine čestitke.
Ako vam se čini komplicirano, vjerujte mi nimalo nije, jer Lana će sve to učiniti za vas. Bilo da trebate poslovnu ili privatnu, u digitalnom ili printanom obliku, njena je čestitka samo vaša. Možete umetnuti fotografiju i biti originalni, možete poslati pozivnice za rođendan, čestitke za godišnjice braka.....možete sve što želite a sve zajedno neće vas koštati više od 20 kuna.

Volimo korisne informacije, zar ne? Ovo je definitivno jedna od njih



Ako vam se sviđa Lanina priča njena je adresa lana.skvorc@gmail.com


Požurite, Božić je pred nama, naručite čestitku i budite originalni by Lana

nedjelja, 1. prosinca 2013.

MIRISI BAKINE KUHINJE i kruh iz domaćeg mlina

Sjećate se starih kukuružnjaka?

Ne znam za vas ali moje je djetinjstvo provedeno kod bake na selu obilježilo vješanje po štangama u 'kuružnjaku', preskakanje potoka na rubu šume i miris svježe kuhane bijele kave uz domaći kukuruzni kruh za doručak kojeg bi baka obavezno prekrižila prije nego što ga je zarezala nožem. Bio je velik i četvrtast, s tvrdom koricom, mirisan i ljepljiv a krupna zrnata struktura pomalo mi je tada išla na živce.
Ali bila je to 'kuruzna mela. Prava pravcata. Ne sitna i mršava kao ova danas što kupujemo u trgovinama. Nekako mi se čini da sam vidjela baku da je melje kod kuće ali ne bih se zaklela. Bilo je suviše davno, no mlinovi su radili punom parom i vjerojatno se isto kao i pšenica nosila tamo da bi se kući donijelo brašno u platnenim vrečama. U takvim smo vrečama još neko vrijeme nakon što sam se udala dovozili bijelo brašno mojoj svekrvi iz obližnjeg mlina a zatim je nekako i to stalo. Pomodna vladavina bijelog brašna i bijelog šećera u našoj je kući trajala punih četvrt stoljeća. Doduše
povremeno bih ispekla zlevanku od kukuruznog ili hajdinog brašna kojeg bi suprug donio s tržnice, no uglavnom su se pekli kremači i zlevači a šećer trošio u tonama.

Anita Šupe, u uvodnom dijelu svoje knjige 'Prva hrvatska LCHF kuharica' piše kako je pšenica, stup naše prehrane, iz komercijalnih razloga genetskim manipuliranjem pretvorena u visokootpornu biljku s mnogo većim količinama škroba i glutena. Da bi davala 10 puta veće urode iz istih je razloga otporna na klimatske uvjete, pesticide, štetočine i bolesti. Sadrži vrlo visoke razine 'super škroba' pod nazivom amilopektin koji je zapravo štetniji od šećera. Takvom se brzinom razgrađuje u glukozu da dvije kriške kruha ( čak i onog od cjelovitog brašna ) podižu razinu šećera u krvi više nego dvije žlice šećera a poznato je da hrana s visokim glikemijskim indeksom pridonosi
stvaranju masne jetre, potiče upale po tijelu i kao posljedicu ima nakupljanje masnih naslaga u području trbuha. Osim super škroba ta nova pšenica sadrži i 'super gluten' koji pridonosi stvaranju upala u tijelu. To je onaj ljepljivi protein koji čini da kruh može narasti a pekarske proizvode čini izdašnim, mekim i primamljivim. Stara pšenica sadrži 14 kromosoma, nova 42. Čovjek koji ju je projektirao, Norman Borlaug, vjerovao je da je genetska manipulacija jedini način da se nahrane milijuni gladnih diljem svijeta pa je osvojio Nobelovu nagradu za mir, no gladni su i dalje gladni a zapadnim se svijetom širi epidemija debljine i drugih modernih bolesti; raka, demencije, depresije. Sve više liječnika upozorava da je ova epidemija kroničnih bolesti uzrokovana konzumiranjem neprirodne hrane u obliku rafiniranih namirnica, kruha i pekarskih proizvoda koji sačinjavaju stup moderne prehrane.

Nutricionistica Anita Šupe stoga zagovara prehranu bez pšenice i glutena, ali što da radimo mi, obični smrtnici, koji se nikako ne možemo odreći ovisnosti o kruhu našem svagdašnjem, izrađenom od brašna?
Možemo birati najbolje što možemo učiniti za sebe: ispeći svoj vlastiti, naučiti nešto o brašnima, razlikovati njihovu strukturu i sastav. Ponuditi našoj djeci da kušaju kruh i kolače od brašna iz domaćeg mlina kakve je pekla naša baka, prabaka i svi oni ranije. Istina je da pšenica nije ista ali postoje stare sorte kukuruza koje sve više udruga čuva i razmjenjuje a probudili su se i mlinovi u kojima se opet može doći do pravog, domaćeg, živog brašna.
Živog, kažem zbog toga što ima relativno kratak rok trajanja što opet dovoljno govori o brašnima iz naših supermarketa.

Kušajte kakva su brašna iz domaćeg mlina te naučite kako postupati s njima pri izradi kruha i kolača u Medenjaku, na radionici 'Miris kuhinje naših baka'. Više o tome pročitajte OVDJE