Hranom, naravno!! I to ne bilo kakvom hranom, već onom mojom, najdražom...onom koju godinama kuham i neprestano nadopunjujem. Iako sam u međuvremenu drastično promijenila prehranu ( na bolje, naravno :) ovo je i dalje ostala uvijek dostupna bilježnica koju nikad ne zagubim i stalno je pri ruci. Stoga ovo nije još jedan blog o hrani već moja osobna škrinjica s blagom, a cilj je imati sve svoje dragocjenosti na jednome mjestu.


nedjelja, 21. siječnja 2018.

DEHIDRIRANI ČIPS OD VEGANSKOG SIRA

Velik dio vas kod kuće sigurno ima dehidrator i koristi ga uglavnom za sušenje voća i začinskog bilja.

Ako je tako zašto ne biste iskušali nešto novo i zanimljivo?

Jedna od mojih novogodišnjih odluka bila je i ta da premalo iskorištene aparate napokon malo više stavim u upotrebu a dehidrator je svakako jedan od njih.

Dehidrirana hrana, osim što zbog svoje niske temperature pripada u kategoriju sirove hrane ( raw food ) pogodna je za duže čuvanje i transport što je izuzetno zgodno prilikom pomanjkanja vremena ili brojnih obaveza kod onih koji su neprestano na gasu.

Zbog moje odluke da iskušam low-carb ketogenu prehranu to mi uvelike olakšava pripremu pa su prvi dani siječnja u našoj kući bili obavijeni mirisima luka i začina :).

Krekeri iz dehidratora bili su najbolja stvar koju sam u najvećoj mjeri do sad isprobala no ono što želim s vama podijeliti je mogućnost dehidriranja veganskog sira i njegova pretvorba u predobar čips kojeg naprosto ne možete prestati stavljati u usta.

Iako veganski sir možda baš i ne spada u potpunosti u sirovu hranu ( zbog agar praha kojeg je potrebno zagrijavati da bi se rastopio ), ovu fantastičnu stvar svakako predlažem da isprobate.

Recepata za veganske sireve prepun je internet, ja sam svoj radila od suncokretovih sjemenki uz dodatak senfa i začinskog bilja, evo kako.

RECEPT: ( mjere su u cupovima ali slobodno uzmete šalicu od jogurta za omjer )

  • 2 šalice suncokretovih sjemenki ( namočiti najmanje 8-12 sati )
  • 1 1/2 šalice vode
  • 3 žlice limunovog soka
  • 3 žlice 'Sweet mustard' senfa ( gotovog ili napravite svoj )
  • 1 žlica jabučnog octa
  • 3 žlice javorovog sirupa
  • 1/4 šalice prehrambenog kvasca ( ima u trgovini zdrave hrane )
  • 2 žličice himalajske soli
  • 1 žličica luka u prahu
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 1 žličica mljevenog kumina
  • 1/2 žličice kurkume
AGAR GEL:

  • 1/2 šalice vode
  • 3 žlice agar praha
POSTUPAK:
  1. Pripremiti kalup za sir ( lakše izlazi van ako je silikonski )
  2. Ocijediti i dobro isprati sjemenke suncokreta
  3. Sjemenke, svježu vodu i sve ostale sastojke staviti u jači blender i blendati do sasvim glatke mase
  4. Rastopiti agar u vodi i zagrijavati do kad se rastopi
  5. Agar gel dodati u blender i sve dobro blendati da se sastojci prožmu.
  6. Kušati, po potrebi dodati soli ili začina
  7. Sipati u kalup i staviti na hladno da se stisne. To traje najmanje 6 sati.
  8. Sir je gotov kad se stisne. 
E sad, ukoliko želite dehidrirati sir potrebno je da ga narežete na tanke ploškice, za to je pogodna oštra mandolina poput OVE ili nešto slično.
Da biste sir mogli narezati potrebno ga je zamrznuti. Tom sam postupku pribjegla iz nužde jer se sir lomio i gnjecavo se uvijao. Kad se smrzne izvaditi iz kalupa i narezati madolinom na tanke ploškice.
Još smrznute ploškice odmah posložiti u dehidrator na 45 stupnjeva i sušiti 12-14 sati. Negdje oko polovice vremena ( ili kad to postane moguće ) maknite podlogu, okrenite čips direktno na rešetku i dehidrirajte do kraja.

Zvuči kompliciranije nego što do doista jeste no vrijedi svakog utrošenog trenutka :)

Osim čipsa iskušala sam i dehidrirani luk što je ultra jednostavno u odnosu na raniji recept.

Narezani luk potrebno je preko noći marinirati u jednakim omjerima maslinovog ulja i aceta balsamica te drugi dan staviti u dehidrator na 24 sata.
Omjer je otprilike 1 šalica ulja i 1 šalica aceta na 1,2 kg luka.

Masno je, peče za oči i ni približno ukusno kao veganski čips ali dobije se poprilična količina posušenog luka kojeg zatim možete dodavati u krem juhe ili kao dodatak na pire od cvjetače i ostale LCHF dodatke.

Brzu krem juhicu po raw food principu dobit ćete ako u kuhalu zagrijete vodu, ostavite da odleži desetak minuta ( voda za sirovu hranu nesmije preći 45 stupnjeva ), za to vrijeme u blender dodate povrće, začine, žlicu ili dvije ghee maslaca ili maslinjaka pa dodate vodu i izblendate.
Potrebnp je malo vode jer povrće ima dosta vlage u sebi pa lako bude suviše rijetko. Zato rađe dodavati malo po malo. Sol i papar su obavezni a prehrambeni kvasac fino se uklapa jer daje onaj cheesy okus, recimo u juhici od cvjetače. 

Luk u takvom obroku služi umjesto rezanaca :)
Bio bi odličan grickač ali priznajem da nisam oduševljena iz jednog jedinog razloga - nije dovoljno slan, stoga ako imate viška luka marinirajte ga rađe u sojinom umaku umjesto aceta.

Ja ću to sigurno u nekom od narednih života dok se riješim ove tone koju sam izdehidrirala 😊