srijeda, 26. ožujka 2014.

PALEO - ukusna ljubavna priča ( 3 )


Paleo priča ide dalje, evo i trećeg nastavka

Ako planirate postati paleo fanatik ovdje je nekoliko malih smjernica:

JE LI MED PALEO? Jeste. S jedne strane beskrajno zdrav zbog svojih nutritivnoh svojstva s druge strane čista fruktoza.
Što o njoj misli Zdrava Krava pročitajte OVDJE.
Nemojte odmah raditi dramu, žlica-dvije prirodnog meda ne samo da ne škode već mogu itekako koristiti, uostalom odvagnite....med vs šećer....i sjetite se da smo upravo odlučili iskočiti iz robije šećera

PALEO ČAJ? vjerovali ili ne ali DA, postoji paleo mišljenje za čaj. Kako se paleo fokusira na što manje prerađenu hranu a čaj se sortira prema bojama, tako je bijeli čaj najmanje prerađen ( čajoljupci kažu suptilna aroma a kritičari - nikakva ), zeleni sasvim lagano ( travnati okus u mnogo varijacija ), žuti ( vrlo sličan zelenom ) i na kraju crni koji se suši, valja, zatim lomi i na kraju je izložen mnogo duljem procesu oksidacije pa eto, što se može, on je dakle OUT.
No zato je zeleni itekako IN, naime ako ste čitali ZDRAVU KRAVU onda sigurno znate da zeleni čaj topi mast oko struka a to je itekako poželjna kvaliteta.

Postoji i OOLONG, još jedna vrsta čaja, poznata kao 'aromatični ubojica masnoća', nešto između zelenog i crnog čaja koji ubrzava organizam za deset posto i po svojim je kvalitetama zasigurno dovoljno zanimljiv da ga uvrstimo u prehranu. Prije spavanja izbjegavati čaj, umjesto njega popiti čaj od od jedne žlice peršinova lišća i vruće vode ( ostaviti da odstoji 15 minuta ) pa dodati sok pola limuna i prstohvat kajenskog papra. Zvuči čudno no potiče termogenezu i povečava potrošnju kalorija dok spavamo.

VOĆE I POVRĆE izvor je proteina, minerala i vlakana. Poželjno ga je konzumirati u što većim količinama, naglasak je na onom iz organskog uzgoja. Birati tamno zeleno lisnato povrće, kelj, krastavce, brokulu, šparoge, artičoke, tikvice, gljive, graškić....uključiti quinou, sirove bademe i voće sa niskim postotkom šećera kao što je kiwi, pomelo ili grejp. Svo voće i povrće iz organskog uzgoja smatra se paleo osim konzerviranog.

UMJETNA SLADILA - kako organizam nije u stanju probaviti kemijske zaslađivače oni ne samo da se gomilaju u našoj masti oko struka već nas usput i truju. Osim toga umanjuju sposobnost organizma da osjetimo kad smo siti stoga u paleo verziji od sladila preostaje jedino stevija koja se smatra prirodnom i zdravom. Neka vas ne obeshrabri što izgleda kao bijeli prah u načelu jednako kao i sva ostala sladila. Razlika je velika. Bijela stevija dobiva se procesom ekstrakcije, odnosnom otapanjem biljke u tekućini i filtriranjem kroz fina sita različitog promjera a zatim miješa s eritritolom. Finalni proizvod ima niski glikemijski indeks i nema kalorija.
Više o eritritolu i finim receptima sa stevijom pogledajte na stranici poznate nutricionistice Anite Šupe ( OVDJE )

MLIJEKO-iako se tvrdi da je mlijeko najbolji izvor kalcija, činjenice govore da mlijeko puni naš organizam sluzi a logika kaže da proizvod koji je dehidriran, pasteriziran, steriliziran i blabla... jednostavno nemože imati ništa od nabrojenih korisnih ili zdravih prirodnih sastojaka. U idealnom svijetu ( kojeg se još sjećam ) paleo bi mlijeko trebalo biti pomuženo od kravice koja je pasla na livadi a pomuzla ju je bakica koja joj je prije toga isprala vime. Ako živite s jednom takvom bakicom predlažem da ju rentate dok još može hodati jer su bakice na cijeni. Rent-a-bakice..hehe...
Ova druga varijanta sa sirotim kravicama koje nisu vidjele dnevnog svjetla, na farmama koje muzu strojevi, pomalo je zastrašujuća jer ako je istina to što piše udruga prijatelja životinja na svojim reklamnim brošurama ispada da ( citiram ) ''jedna šalica kravljeg mlijeka prosječno sadrži i do sedam kapi gnoja, odnosno 500 milijuna somatskih stanica, oko 4.700.000 bakterija, 24mg kolesterola, 6 g kazeina, a često i krv i fekalije. Mliječna industrija veliki je potrošač antibiotika, a nerijetko i hormona''  ( uh, brutalno, ha? ). Ali zato preradom ubijemo i dobro i zlo pa nema straha.
Fermentirani proizvodi su druga priča, naročito probiotici koji potiču razvoj zdravih bakterija u probavnom traktu i poželjni su u svakoj pa tako i u primal paleo prehrani, stoga juriš na probiotike.

MALOMASNO/BEZ ŠEĆERA - nije samo paleo taj koji skreće pozornost na to da proizvodi sa smanjenim udjelom masnoće ili 'bez šećera' uglavnom imaju u sebi nepotrebnih dodataka kako bi se nadoknadio okus. Osim toga nadam se da ne mislite da se voćni jogurt sastoji samo od jogurta i svježeg voća? Čitajte etikete! Ako su vam slova suviše sitna nabavite naočale, vjerujte, iznenadit ćete se što sve na etiketama piše.
Osim toga kad maknete masnoću iz punomasnog mlijeka, prirodni mliječni šećer kojeg on sadrži brže će se apsorbirati u krv stavljajući organizam u tzv. fat-storing mode, pa je tako jogurt bez masnoće zapravo 'masni' jogurt. Tako bar tvrdi jedan od holivudskih liječnika kojem nisam zapamtila ime.

DATULJE se u paleu koriste kao zamjena za šećer. Njime se slade kolači, smoothiji i sve gdje vam padne na pamet. Nisu bez kalorija ali tko je rekao da je zdrava hrana niskokalorična? Ako kliknete na naziv saznat ćete više o njima.

PAMETNO S KALORIJAMA - ponašajte se s njima kao s novcem, nemojte da morate plaćati kamate. To znači da kad god imate priliku zamijenite žlicu maslinova ulja ( oko 120 kcal ) sa dvije žlice acetta balsamica i jednom žlicom limunova soka. Paleo sam po sebi sadrži mnogo teško brojivih kalorija u orašastim plodovima i sjemenkama stoga opreza nikad na odmet.

SAMO NA POČETKU - kako bi potaknuli organizam na razgradnju masnoće, samo na mjesec dana uklonite iz prehrane banane, grožđe, trešnje, bundeve, krumpir, ementaler i avocado. Iznimno je teško ako nam je banana najdraži doručak ali pola pomela sasvim je zadovoljavajuća adekvatna zamjena. Isprobano. Ako možete izdržati bez voća idealna je ZELENA KURA. Sad još nema svježeg voća a tržnica je prepuna mladog zelenog lisnatog povrća pa uskočite u zadnji vlak i iskoristite priliku ( ovo je samo prijedlog, nije nužno da slušate nekog tko se ne može skinuti s banana )

IZBACITE KOFEIN I ALKOHOL - ili ga bar smanjite na najmanju količinu. Kofein zakiseljava organizam a alkohol ima tendenciju da se gomila oko struka. Dvije čaše vina tjedno sasvim su dovoljne. A kofein? Ako ste ovisnik probajte u jutarnji smoothie dodati kavenu žličicu GUARANE. Iznenadit ćete se. Djeluje poput stimulansa. Za razliku od kave koja sadrži 1-2% kofeina, guarana ga sadrži čak 3-7%, stoga pazite da ne pretjerate ( mene je bacilo na kauč, uplašila sam se da će mi srčeko iskočiti na usta )


OBOGAĆENA PREHRANA - jedna od pozitivnih stvari prilikom klika na paleo je okretanje prirodnim sastojcima i dodacima, stoga se nemojte čuditi ako vam se polica odjednom napuni superhranom neobičnih naziva za koje do jučer niste ni čuli, poput LUCUME, MESQUITE, YACON i CAMU CAMU praha. Oduševit će vas bogatstvo novih okusa i saznanja o njihovim korisnim sastojcima.

D-VITAMIN - jeste li znali da pomanjkanje može uzrokovati otežano mršavljenje? Stoga sjednite na sunce i uživajte u sunčevim zrakama tokom jutra dok sunce još nije suviše jako.

Još malo iz iskustva:
  • napraviti plan prehrane ( staviti na papir sve ideje za obroke, međuobroke, slatko i krizna stanja )
  • jednom tjedno, najbolje u petak napraviti plan za naredni tjedan
  • u subotu kupiti sve namirnice, ispeći kruh, samljeti u brašno bademe i kokos koji su ostali od izrade mlijeka tokom tjedna ( nakon izrade mlijeka obavezno ocijeđenu pulpu osušiti u pećnici ) 
  • jednom mjesečno napraviti zalihu npr. mrvica za pohanje od ostataka starog paleo kruha, zatim samljeti lan za smoothije i slične korisne stvari.
I za kraj - nakon što donesete nekoliko radikalnih odluka i uklonite iz prehrane šećere i ugljikohidrate osjećat ćete se kao potpuno nova osoba. Preporod kojeg takva odluka donosi sa sobom je apsolutno neopisiv
( izjava nakon dvomjesečne primjene ). Točka.

Sad bi mogli nešto skuhati...

srijeda, 19. ožujka 2014.

KAKO OČISTITI GREJP za salatu

Grejp je kao i nar još jedan od onih plodova koji se odlično slažu sa salatama i mnogim drugim jelima no zbog suviše kompliciranog čišćenja najčešće ih izostavljamo iz svojih svakodnevnih prehrambenih rituala.
Guljenje kožice čini se suviše zahtjevno i dugotrajno. 



No nije baš tako, ako znate kako :))
Potreban vam je samo jedan dobro naoštren nož.





Započnemo tako da odrežemo vrh a zatim okolo naokolo sa svih strana obrežemo koru.
Nakon toga neposredno uz unutarnju kožicu koja razdvaja ploškice izrezujemo van mesnati dio ploda. 
Što je nož oštriji to ploškice mogu biti tanje pa ih stoga može ispasti više.  
I eto...u svega par minuta dobili smo ploškice grejpa spremne za upotrebu. 
Brzo, jednostavno i zanimljivo za sve koji vole gorko, a gorko je pored slatkog, kiselog, slanog, ljutog i oporog ili trpkog jedan od glavnih okusa koje bi prema ayurvedi svaki obrok morao sadržavati kako bi naš organizam bio zadovoljan i uravnotežen.
Ako vam je grejp suviše gorak predlažem da probate pomelo. To je ona ogromna žuta bombica nalik na ogroman grejp pakirana u mrežicu a sreli ste je negdje na polici s voćem pored grejpa.
Mješanac grejpa i naranče blaži je okusom a znatno impresivniji veličinom. Meni osobno fantastičan kao jutarnje osvježenje nakon teških večernjih obroka. U njemu su spojene sve najbolje kvalitete jednog i drugog ploda - slatkoća i veličina. Jedan sasvim savršen agrum od cca 700 grama kojeg    ( valjda samo ja ) mogu u jednom obroku pojesti cijelog       ( njama :)
Sad kad znate kako jednostavno oguliti grejp nema razloga da ne uveselite svoje salatice crvenim grejpom ili iskušate varijantu grejpa i avocada sa preljevom od limuna, maslinjaka, soli, papra i dijon senfa ili začinskih trava. 


srijeda, 12. ožujka 2014.

MEDJOOL datulje

Datulje spadaju u jednu od glavnih namirnica u sirovoj prehrani, a kako se paleo većinom bazira na sirovim desertićima tako je datulja kao namirnica važan sastojak kućnih zaliha.

Upravo je smiješno kako misliš da si relativno dobar poznavatelj egzotičnog voća a onda se sretneš sa sortom koja je cijelo vrijeme oko tebe prisutna i poznavateljima sirove hrane veoma bliska a tebe ko lajbeka natjera da zineš od okusa.

Ma šta zineš, kad sam je stavila u usta lalovka mi je ispala do poda....pa gdje sam to ja ipak živjela da takvo što ranije nisam primijetila. Sigurno se nalazila po mjestima gdje sam shoppingirala!
No to je ono što vam u posljednje vrijeme pokušavam reči....kad kuhaš klasiku ne vidiš dalje od šećera i brašna a pored tebe prolaze godine prekrasnih, isto tako finih, ali zdravijih i zanimljivijih, propuštenih desertića i papica.

No zato sad uključujem turbo i nadoknađujem sve što se da pa, eto, na redu su datulje. Medjoul ili Medjool su božanstvene, iznimno velike
( gore je usporedba s običnom ), sočne i okusom nimalo nalik na one male, presušene s kožicom na koje smo navikli. Dovoljna je jedna da zasladite smoothie ili jutarnju kašu za doručak. Pardon, kaša je iz prošle faze, u paleo verziji je jogurt sa chia sjemenkama. Za deserić se može napuniti nekim od orašastim plodova ( često su to orasi ) ili gricnuti sama, bez ičega.... bolje je od čokolade, zdravije od kolača i sasvim dovoljno.

Mnogo je vrsta no Medjool spada među najbolje, največe i naravno, najskuplje. Ljubitelji datulja tvrde da je njihov okus ( poput karamela ) najbolji. Zovu ih 'kraljem datulja' ili 'krunskim draguljem' a kalorična vrijednost jednog komada iznosi otprilike oko 66 kcal. Nutricionistički je bogata vlaknima i kalijem a porcija od 100 grama zadovoljava 18% dnevne potrebe za bakrom.
U Varaždinu ih možete kupiti u Žitnici, trgovini zdrave hrane u Ognjena Price 8. Neka vas ne preplaši cijena, vrijedi svake lipe.

ponedjeljak, 10. ožujka 2014.

PALEO - ukusna ljubavna priča ( 2 )



Vratimo se na paleo.

Nakon što smo utvrdili da paleo nije mesna dijeta već svođenje prerađene hrane na minimum, krenimo korak dalje.

Ne jedu se ogromne količine mesa, mesa i mesa pa onda malo povrća ( kako to svi obično shvate ) već se naglasak daje na hrani koja je organski uzgojena što znači da iz prehrane izbacujemo procesuirane namirnice pune konzervansa, boja i aditiva i uvodimo povrće iz vrta i meseko koje se po mogućnosti paslo na livadi.

Naravno da pri tome ne bi trebalo biti fanatičan i isključiv jer u našim mesnicama meso zasigurno nije s planinskih pašnjaka no trebalo bi bar težiti tome da bude s neke livade iz okolice grada pa makar zato morali potegnuti veze ili obnoviti zapuštene obiteljske veze.

Kao i svaka novotarija i paleo je prepun dodatnih pitanja.
Osnove su opisane na brojnim portalima, da sad ne ponavljam pročitajte OVDJE a ako vas i dalje zanima bit svega evo nekih malo preciznijih detalja

  • Tri su tipa palea: striktni, normalni i primal.

Ja naravno glasam za primal jer je najbliži mojim uvjerenjima pa dozvoljava fermentirane mliječne proizvode, maslac, tu i tamo neki krumpirić, bijelu rižu i čašicu vina. Kakav bi to, molim vas lijepo, život bio bez čaše vinčeka i komadića finog sira vikendom uz televizor?!?

  • Quinoa je ostala negdje u sivoj zoni no u pravilu se u primal verziji konzumira ( a i da se ne konzumira, koga briga, ipak sami na kraju odlučujemo što stavljamo u usta, zar ne? )

Prehrana nije robija već svijest o dobrobiti namirnica uz saznanje o tome što one čine našem organizmu pa tko želi jesti smeće nek jede smeće i koga briga.

Slažem se da tu ima i mnogo dilema. Npr. paleo i LCHF isključuju žitarice jer smatraju da to više nije ona žitarica u svom prirodnom obliku nego nekakva GMO verzija dok nutricionizam neprestano dokazuje beneficije prehrane na bazi žitarica, pa sad budi pametan. Mislim da i tu svatko treba naći svoj model i držati se uvjerenja.

Vratimo se paleu:
  • bez brašna i žitarica, on bi u svojoj osnovi trebao biti prehrana bez glutena
  • Ostaju riža i quinoa pa je tako i rižino brašno kao bezglutenska namirnica dozvoljeni sastojak kolača 
  • osnovna brašna su bademovo, kokosovo i brašno od TAPIOKE
  • kruh i kolači peku se sa sjemenkama, orašastim plodovima te bademovim i kokosovim brašnom
  • i meseko se poha uvaljano u mljevene bademe i sjemenke ili mrvice koje se rade od ostataka kruha od sjemenki
  • za slastice se koristi sirovi KAKAO PRAH ( jeste li znali da ima 40 puta više antioksidansa od borovnica? )
  • hrana se zgušnjava korijenom ARU PRAHA ( ima ga u trgovini zdrave hrane )
  • u upotrebi je želatina a kao vegetarijanska zamjena služi agar 
  • ugljikohidrati se uglavnom dobivaju iz voća i povrća ( uz gore navedenu rižu, batat, aru prah, tapioku.... )
  • BATAT je zdravija zamjena za krumpir 
  • sjemenke su izvor zdravih masnoća
  • nema sojinog mlijeka, umjesto njega koristi se kokosovo, bademovo i rižino ( domaće izrade )
  • ako sami radite mlijeko ostaje dovoljno kokosa i badema za načiniti brašno ( isprobano )
  • ako konzumirate kravlje mlijeko onda je dozvoljeno ono sirovo ili iz mljekomata 
  • sladila su med, javorov sirup i stevija 
  • čaša crnog vina dnevno je poželjna
  • sirovi kakao je obavezan a onaj u prerađenom stanju samo u obliku 70 ili 85%-tne čokolade 
  • špageti se rade od povrća
  • masnoće su prirodne; svinjska, kokošja i gušćja mast...da da, nemojte se zgražati, mast se polako ali sigurno uzdiže na ljestvici poželjnih prehrambenih artikala a špek i čvarci napokon postaju zdrava hrana ( juhuuu )
  • ako brojite kalorije zaboravite paleo no ipak zgooglajte rezultate paleo prehrane
  • nema osjećaja krivnje prilikom konzumacije ali se prave početničke greške  

Najčešće greške

  • lijenost ( paleo zahtijeva neprestano nadopunjavanje dozvoljenim namirnicama ( peći kruh, krekere, granole, voditi brigu da ne nestane dozvoljenih zaliha....)
  • strah od masnoća
  • pretjerivanje s hranom zbog nadomještanja ugljikohidrata 
  • fanatičnost ( a ma dajte! budite pristojni i jedite ako vas ponude komadom kolača, neće vas ubiti povremena zastranjivanja )
  • tjeranje obitelji da se hrani poput vas ( paleo je izbor, nije robija )
  • pokušaj hranjenja malomasnim proizvodima ( imaju više šećera i aditiva da nadoknade okus )
  • ukidanje soli iz prehrane
  • pretjerivanje s voćem ( jetra je ne metabolizira već slaže oko struka, pročitajte OVDJE )
  • pretjerivanje s orašastim plodovima - obratiti pažnju na potrebe tijela, ne pretjerujte u želji za konzumiranjem što više 'zdravih' masnoća ( posljedica je debljanje )
  • što smo duže robovali starim navikama to će duže trajati proces adaptacije - strpljenja, povremen izlet u zabranjene namirnice neka vas ne baci na koljena - keep working
  • previsoka očekivanja, npr. mršavljenje u tjedan dana? - zaboravite! Dajte svom organizmu 30 dana vremena da se adaptira. Nastojte 'ostati čisti', pratite rezultate, osluškujte potrebe. Nakon mjesec dana donesite zaključak želite li nastaviti ili izlazite van iz toga
  • Ne očekujte previše! Ako ste paleo izabrali samo zbog mršavljenja moglo bi se dogoditi da se udebljate zbog pomanjkanja vlakana u želji da se što 'mršavije' hranite
  • Varanje samoga sebe ( kolačić ovdje, pecivo tamo.....ili je ponestalo kruha pa je dobar i kupovni... ) radije izaberite neki drugi način prehrane ovaj ne vodi nikamo
  • vjerujte u ono što jedete! ako niste znali proteini pumpaju mišiće pa se novi kilogram može odnositi na to 
UKRATKO: sa starim navikama prehrane oni koji trebaju skinuti dvije-tri kilice prije će se udebljati nego smršaviti no oni sa znatnim viškom kilograma mogli bi se iznenaditi 
ZAKLJUČAK: slušati tijelo, pratiti reakcije, jesti dok si gladan


                    ------------nastavak slijedi----------------

ponedjeljak, 3. ožujka 2014.

FRITULE by MRAK

Zašto mrak? Probajte sami!


SASTOJCI:

  • 500g brašna za dizana tijesta
  • 100g šećera ( nerafiniranog )
  • 2 jaja
  • 300 ml mlijeka 
  • 200 ml Maraschina ( obavezno! ) 
  • 1 suhi kvasac
  • vanili šećer
  • prstohvat soli
  • ribana korica neprskanog limuna
  • ulje za prženje

Mikserom s nastavkom za tijesto izmiješati sastojke u vrlo meko tijesto i pustiti da odstoji pokriveno barem jedan sat. Neka vas ne čudi ako se jako ne digne.
Velikom žlicom za juhu oblikovati uštipke te peći u vrućem ulju da porumene ( zagrabiti žlicom što je više moguće tijesta ). Pržene vaditi šupljom žlicom na sloj papirnatih salveta da upije masnoću.
Posip od šećera u prahu nije potreban zbog količine šećera i slatkoće Maraschina.



Istina je da su dalmatinske fritulice male i okrugle no ove naše zagorske, za promjenu, pravo su otkriće. U ulju još malo narastu tako da se ima što za primiti u ruku. Ma savršeno!    



Time je završila dugogodišnja potraga za fritulama koje se pridružuju kategoriji 'savršenih' zajedno s krafnama i klipićima. Super! 
Hvala Teinoj mami na krasnom receptu.





Komisija za degustaciju --->

( nasmijana lica govore da je degustacija uspjela :)
dokaz je prazna zdjela

Napomena: samo za one iznad 18 godina :)

nedjelja, 2. ožujka 2014.

TOPLO MLIJEKO S KURKUMOM

Ovo je fino i zdravo i nema veze što malo čudno izgleda.


Ako ste, kao i ja, u jednom trenutku u Bio&Bio kupili punu vrećicu svježe kurkume i sad se bojite da vam ne propadne a već ste dio podijelili, dio upotrijebili i još je samo ima i ima, evo jednog zanimljivog recepta na kojeg ( sigurna sam ) možete potrošiti kompletan ostatak.
Jutra su još uvijek dovoljno hladna da trebamo šalicu toplog mlijeka a kurkuma je toliko zdrava ( OVDJE ) da bi bilo korisno konzumirati je svaki dan. Naročito svježu. Uostalom zgooglajte

SASTOJCI:

  • 500 ml bademovog mlijeka ( sojinog, ili običnog ako želite )
  • 1/2 žličice kurkume
  • 1 kora cimeta
  • prstohvat kardamoma
  • prstohvat muškatnog oraščića
  • med za zaslađivanje
Zagrijati mlijeko s naribanom kurkumom i ostalim začinima pa neposredno prije nego što provri maknuti s vatre. Pustiti pokriveno pet minuta zatim procijediti i zasladiti medom, agavom ili stevijom. 
Servirati toplo.

Kurkumu nije potrebno guliti, po mogućnosti koristite svježu, ima lagano zemljani okus ali mnogo je ukusnija od sušene. Osim toga odlična je za rižota, u tjestenini, uz žitarice, u jajima, gustim juhama, kao sastojak chutneya ili kolača, posipana po kokicama, na bezbroj drugih načina i evo, napokon kao topli napitak. 
Probajte. Vjerujem da će vam se dopasti.