četvrtak, 29. studenoga 2012.

POTS DE CREME



Sjećate se Pots de Creme s naranđom?

Nedavno su 'Deserti za 50 kuna' u izdanju Jutarnjeg Lista objavili isti taj recept i podsjetili me na njega. Ne zahtijeva previše truda no nemamo baš uvijek Cointreau pri ruci pa se odličnom zamjenom pokazalo naranđino ulje. Ima ga u Lidlu u kompletu aroma za kolače ( znate one male ampulice - vanilija, rum, gorki badem...).

Intenzivna narančina aroma...mmmm....toliko je dobro da me iznenadilo.


Naredni ću put isto isprobati s limunovim uljem pa poslije bademovim a i rum je sigurno mrak.

U stvari treba ih sve isprobati.
Ovo je samo podsjetnik, ako ste zaboravili kako se to radi recept je OVDJE

subota, 24. studenoga 2012.

INTEGRALNI SPÄTZLI



Ako volite domaću tjesteninu spatzli spadaju u red omiljenih recepata. Iziskuju minimum vremena i minimum sastojaka a rezultat je maksimum okusa i garantiranog zadovoljstva.


Uz to, ako kao ja volite eksperimentirati s brašnima, dobit ćete zanimljiv spektar okusa, no volite li klasiku najbolje se držati originala, doista još nisam čula da se nekom nije dopao.

Ovoga je puta na redu bilo raženo, no isto je tako dobro heljdino koje fantastično paše s prženim lukom i špekom ili šunkom (još bolje čvarcima), zatim rižino, slanutkovo, kestenovo ili bilo koje drugo koje vam dođe pod ruku, osim sojinog. Taj mi okus još uvijek nije sjeo. Iako volim sojine proizvode i redovno ih konzumiram to sojino brašno nešto je najstrašnije što sam probala i nisam sigurna da bih se opet upustila u vezu s njim.

Spatzli se također mogu ukuhati u slatko mlijeko ili ih se može servirati sa svježim kravljim sirom i ribanom limunovom koricom prelivene džemom ili nekim preljevom, no mi volimo slane pa obično za ručak napravim nekoliko jednostavnijih, za mesojede i vegetarijance.


Pesto od oraha
---------------->
jednostavno, ne iziskuje pinjole koje često nemamo pri ruci a dugo drži i dobro se čuva u frižideru   ( RECEPT )






Preljev od tri vrste sira
<--------------
već godinama najdraži preljev svima u obitelji. Njegova jednostavnost ne iziskuje mnogo truda- jedno vrhnje za kuhanje, gorgonzola, malo ribanog emmentalera i ribanog parmezana ili bilo koje druge vrste sira. Sve zajedno na laganoj vatri fino rastopiti pa preliti preko njoka, tjestenine ili spatzla. Začinske trave i čili su dobrodošli



Plavi sir s orasima i žalfijom
---------->
za one koji šparaju kalorije pa se čuvaju vrhnja sir s plemenitom plijesni samo namrviti i posuti orasima. Obavezno i malo dobrog maslinovog ulja.







za mesoljupce račići s češnjakom i peršinom na maslinjaku
<-----------


Netreba zanemariti klasičan bologneze, pa klasičan milanese i čitav spektar povrtnih umaka.

Što je najbolje, čeka nas sve ono što još nismo probali i što tek treba otkriti.

PESTO OD ORAHA



Nisam ljubitelj originalnog pesta. Kombinacija pinjola i bosiljka suviše mi je intenzivna i nikad mi nije dobro sjedala zato mi se valjda ovo dopalo. Mislim da je izvrsna zamjena.

POTREBNO:
  • 100 g oraha
  • svežanj peršunova lišća
  • 2 režnja češnjaka
  • 240 ml maslinovog ulja
  • 200 g ribanog parmezana
  • 1/2 žlice soli
Sve sastojke pomiješati u blenderu pa servirati uz tjesteninu, spatzle ili njoke.

četvrtak, 22. studenoga 2012.

MARTHA STEWART - LIVING

Volimo Marthu. Istina da nekako baš i nije u našem vidnom polju no ako ste samo jednom zalutali na njenu webicu znat ćete o čemu pročam. Njena je svestranost i maštovitost neosporna. Ona kuha, vrtlari, piše knjige, planira vjenčanja i neznam što sve ne radi a uz to je pametna žena i svoj je talenat dobro unovčila ( na stranu sve ostalo ;)

Pogledajno samo časopise; Weddings, Whole living, Eeveryday food, Living...

Jedan primjerak upravo ovog posljednjeg donijela sam sa svog puta u Chicago i čim sam ga kupila momentalno odlučila da svakako moram uzeti pretplatu na njega. Ispalo je da otpreme van Amerike nema. Iskreno, nisam mogla vjerovati u to.

Znam, znam...tko još danas u eri elektronskih medija naručuje časopis sa druge strane svijeta?... no što mogu, jednostavno sam se zarazila. Iako obrađuje recenzije artikala kojih kod nas nema, prepun je sitnih malih savjeta i zanimljivih detalja, recepti su svevremenski a guštanje u listanju pandan je čitanju onih pravih papirnatih knjiga. Vjerujte, znam o čemu pričam, pun mi je Kindle elektronskih kuharica i folder elektronskih knjiga no nikakav e-reader ne može zamijeniti osjećaj kad u ruci držiš zanimljivu knjigu ili u ovom slučaju magazin s hrpom recepata od kojih sline cure. Prvo - zirkanje u fotografije moguće je iz sasvim drugog ugla, a drugo - opipljivi su, ako ništa drugo u svakom trenutku možemo za njima posegnuti iz kreveta. Zapravo nemam pojma zašto ih želim no nekako mislim da me razumijete.

Ta me pretplata toliko opsjedala da sam se svako malo vraćala na onaj 'subscriptions' sve dok mi se jednog dana nije prosvijetlilo ( valjda je netko gore već poludel od tog mog klikanja ) pa sam utipkala 'MS Europe subscriptions' i....aleluja....Otvorila se stranica
http://www.global-magazines.com i otkrila čaroban svijet svih mogućih, odjednom dostupnih časopisa. WOW! I još k tome besplatna dostava. Sreći nije bilo kraja. Stari brojevi Martinog LIVINGa mogli su se naručiti po sad već pristupačnoj cijeni od 6€ za komad. Odmah sam naručila posljednjih nekoliko brojeva koji su stigli za dvadesetak dana, možda malo manje.

I sad ih listam i listam....i rekoh, ma moram to podijeliti s vama,  možda i vi tamo pronađete nešto za sebe ;)

subota, 17. studenoga 2012.

HRANA JE ZAKON, Michael Pollan ( knjiga )

Michael Pollan jedan je od najpoznatijih svjetskih nutricionističkih autoriteta - kolumnist New York Timesa, profesor novinarstva i ekologije na uglednom Birkleyu i žestoki kritičar američke prehrambene politike.
Autor je nagrađivanih bestselera o hrani, povijesti prehrane, ekologiji, a sve što napiše ili izgovori izaziva žučne rasprave u stručnim i laičkim krugovima.

Pollana smo sreli u nedavno prikazanom filmu 'Hrana' d.o.o.     ( Food Inc. ) koji je izazvao pravu revoluciju nakon svog prikazivanja jer su napokon izašli na vidjelo uvjeti proizvodnje, uzgoja i monopola velikih korporacija koje kroje prehrambenu politiku čitavoj jednoj naciji.

Mala knjižica prehrambenih zakona ( originalni naziv je FOOD RULES an eater's manual ) usmjerena je prvenstveno naciji brze prehrane kao što je Amerika. Mi smo ipak još koji korak odmaknuti od toga stoga savjet poput: 'Ono što dolazi kroz prozor vašeg automobila nije hrana' možda je mrvicu preuranjen za nas no nije na odmet.

Većina pravila je jednostavna i iskoristiva poput onog:'ne jedite ništa što vaša prabaka ne bi prepoznala kao hranu '.
Cijela je knjižica usko usmjerena na cilj koji nam Pollan pokušava reći a to je da hrana danas više nije hrana, da smo prestali razmišljati što kupujemo i što jedemo jer je sve lijepo upakirano pa svoje neznanje skupo plaćamo, i financijski i zdravstveno.

Pravila je 63, svako od njih ima popratan tekst uz objašnjenje, evo nekih: 
  • Jedite hranu ( a ne industrijske novotarije napravljene od prerađenog kukuruza i soje )
  • Ono gore o prabaki u supermarketu već znate...
  • Izbjegavajte prehrambene proizvode koji sadrže sastojke koje običan čovjek ne bi držao u smočnici
  • Izbjegavajte proizvode koji sadrže visokofruktozni kukuruzni sirup
  • Izbjegavajte proizvode koji među prva tri sastojka imaju navedenu neku vrstu šećera ili sladila (sastojci se na etiketi navode po težini )
  • Izbjegavajte prehrambene proizvode koji imaju više od pet sastojaka
  • Izbjegavajte proizvode koji u svom  nazivu sadrže izraze kao što su 'manje kalorično', 'malo masnoće' ili 'nemasno' ( mnogi proizvodi s malo ili nimalo masti sadrže više šećera da bi nadomjestili gubitak okusa )
  • izbjegavajte hranu koja se prevara da je nešto što nije (margarin je klasičan prmjer a proizvesti nešto poput nemasnog krem sira koji ne sadrži ni vrhnje ni sir zahtijeva izuzetan stupanj prerade )
  • kupujte na krajevima supermarketa i izbjegavajte sredinu (prerađeni prehrambeni proizvodi vladaju središtem, dok se uglavnom voće, povrće, mliječno, riba i meso nalazi duž zidova )
  • jedite samo hranu koja će na kraju strunuti ( što je hrana prerađenija duži joj je rok trajanja, prava je hrana živa - i zato na kraju treba umrijeti. Opaska: najveći dio besmrtnih namirnica nalik na hranu nalazi se na središnjim policama trgovina )
  • jedite hranu od sastojaka koje možete zamisliti u sirovu stanju ili kako rastu u prirodi ( pročitajte sastav Pringlesa i zamislite kako ti sastojci izgledaju u sirovom stanju ili kako rastu u prirodi: to vam neće uspjeti. Ovim ćete pravilom iz prehrane izbaciti raznovrsne proizvode nalik na hranu )
  • hrana nije ono što na svim jezicima ima isti naziv ( Big Mac, Cheetos ili Pringles )
  • bolje je jesti ono što stoji na jednoj nozi ( gljive i biljnu hranu ) od onog što stoji na dvije ( perad ), što je opet bolje jesti od onog što stoji na četiri ( krave, svinje i drugi sisavci ) - kineska poslovica koja iz nekog razloga izostavlja iznimno zdrave ribe
  • ne bacajte vodu u kojoj se kuhalo povrće ( bogata je vitaminima pa je iskoristite za juhe ili umake
  • nemojte jesti žitne pahuljice koje mijenjaju boju mlijeka ( pune su rafiniranih ugljikohidrata i umjetnih aditiva ) 
  • što je kruh bjelji brže ćete umrijeti! stari savjet naših baka, već godinama se zna da što se bijelog brašna tiče naše ga tijelo ne razlikuje umnogome od šećera. Ako nije obogaćeno ne nudi nikakve dobre nutrijente, vlakna ni vitamine skupine B inače prisutne u cjelovitim žitaricama. Nagli rast glukoze izaziva razdražljivost i kaos u metabolizmu inzulina.( Istraživanja su pokazala da su bake bile u pravu ) 
  • nezdravu hranu jedite koliko hoćete sve dok je sami pripremate (pomfrit vam se sigurno neće dati raditi svaki dan )
  • uz obrok popijte čašu vina ( jednu! )
  • platite više jedite manje - umjesto za količinu odlučite se za kakvoću, kvalitetnija hrana je skuplja no zato ćete je više cijeniti i duže uživati u svakom zalogaju. Stara poslovica: ''bolje platiti trgovcu mješovitom robom nego liječniku'' 
  • jednom riječju: jedite manje ( ok, dvije riječi )
  • prestanite jesti prije nego što se u potpunosti zasitite -  na francuskom se 'gladan sam' kaže 'osjećam glad' a kada završe s obrokom Francuzi ne kažu da su siti, nego da 'više ne osjećaju glad'. To je sasvim drugačije razmišljanje o sitosti, stoga nemojte se pitati 'jesam li sit 'nego 'je li nestala glad'
  • jedite kad ste gladni a ne kad osjećate dosadu
  • gozba je u prvom zalogaju ( shvatite li izreku ozbiljno jest ćete sporije i više uživati u hrani )
  • kupite manje tanjure i čaše, ne uzimajte repete, jedite za stolom, ostavite nešto na tanjuru, doručkujte kao kralj....
...i tako se redaju savjeti


Čitajući, nisam se mogla oteti dojmu da takvu knjigu uzmu u ruke oni koji sve to već znaju a oni do kojih bi to trebalo doprijeti, poput naših klinaca, svjetlosnim su godinama udaljeni od prihvaćanja ovakvih savjeta. No sve počinje kod kuće pa tko zna, možda ipak bude vajde od globalne osviještenosti koja je polako krenula

Iako je kod nas organski uzgoj još uvijek vrlo blizu, na rubovima grada u vrtovima naših baka, nije na odmet upamtiti Pollanova upozorenja koja zvone na uzbunu, jer naša je Zemlja tek zrnce pijeska u svemiru i ono što je jučer servirano u njihovom tanjuru sutra će biti u našem. Takva je moda.
A o modi se previše ne razmišlja, ona se ili nosi ili ne nosi. Izbor je naš. 

nedjelja, 11. studenoga 2012.

SLANI KARAMEL UMAK


Sjećate se COFFEE BEAN CARAMEL umaka?
E pa ovo je njegova domaća inačica a nek me vrag uzme ako nije isto tako dobra kao i ona kupljena. Prva asocijacija je okus Werther's original bombona, čisti svileni okus karamela, savršena hrana za dušu.


POTREBNO:

  • 250 ml slatkog vrhnja
  • 100 g maslaca
  • prstohvat soli
  • 150g šećera


Rastopiti šećer na vatri da se karamelizira neprestano miješajući. Skinuti s vatre pa dodati maslac i sol. Neprestano miješati. Kad se maslac rastopi vratiti smjesu na vatru i dodati 250 ml vrhnja i dalje neprestano miješajući na laganoj vatri  da se masa sjedini.
Može se čuvati u hladnjaku do dva tjedna.

Servirati uz razne vrste palačinki, sladoled ili bilo koji voćni biskvit.


KOMENTAR: Nisam ni slutila da je ovo toliko lako napraviti. Umak zapravo i nije slan ili je bar toliko slan koliko soli dodamo, no prstohvat se gotovo i ne osjeti a  ako vam se svidi, možete od njega napraviti VRUĆU ČOKOLADU - Jednostavno izmiješati malo umaka, malo toplog mlijeka i štangicu-dvije crne čokolade pa sve zajedno zagrijavati dok se čokolada otopi.

I još nešto. Oprez! ne lizati dok je vruće

PALAČINKA PARTY


Kako vrijeme postaje hladnije tako se i ponuda svježeg voća na tržnici smanjuje pa hladniji dani postaju idealni za druženje uz kuhano vino i neke druge slatke zalogaje.

Palačinke su jedno od onih svestranih jela koje svi volimo, svi im se uvijek veselimo i svi ih znamo pripremiti. Svatko ima neki svoj recept. Samo onih američkih debelih palačinkica koje smo nekad gledali po filmovima prelivene raznim sirupima za kojima su nam sline curile, ima bezbroj vrsta. Trebale bi nam godine da ih sve isprobamo no nema potrebe, bez iznimke sve su dobre.


Svatko ima neki svoj recept, netko u glavi netko na papiru a
od svih do sada iskušanih ja sam izabrala ovaj kojeg nam je ispekla simpatična studentica na razmjeni iz Kanade koju smo jednog ljeta ugostili kod nas na moru.

POTREBNO:

1 jaje
1 šalica brašna ( 250 ml )
1 šalica mlijeka ( 250 ml )
1 vanili šećer
prstohvat soli
malo tekućeg ekstrakta vanilije
3 vrhom pune žličice praška za pecivo

Naravno, u njega se dodaju dodaci poput limunove korice, kokosa, cimeta, đumbira ili čokoladnog čipsa, zatima razne arome ( kava, čokolada, rum... ) pa sve do onih poput bučinog pirea, ricotta sira ili nekog svježeg voća poput jabuka ili borovnica.
A znate one mlinčeke za posipanje sa raznim kombinacijama slatkih začina? moja omiljena je ona od čokolade i čilija .......mmmm...


Osim toga tu je i onaj recept naših mama i baka koje su u tijesto za palačinke ( ponekad od integralnog brašna ) umiješale očišćene i na ploškice narezane jabuke, dodale cimet i žlicu ruma pa ispekle deblje palačinke i servirale s domaćim džemom od šljiva.
Preljevi poput javorovog sirupa, meda, vanili kreme ili običnog šlaga već su totalna klasika pa zašto za promjenu ne probati u posljednje vrijeme veoma moderan umak od SLANOG KARAMELA? Neki dan sam na TV-u gledala kako se sprema i doista je jednostavno.


Ruski BLINI jedan su od primjera kako se integralne palačinkice mogu dobro sljubiti s raznim slanim nadjevima, npr kavijarom i vrhnjem ili vrhnjem i dimljenim lososom. Blini se rade od hajdinog brašna sa suhim kvascem pa je tijesto više poput dizanog. No okus je odličan, aromom malo drugačiji pa se upravo takav dobro slaže sa slanim nadjevima ili recimo kao prilog uz pečenje.



PALAČINKE OD HELJDINOG BRAŠNA

Sastojci:
1 ½ čaše buttermilka (može se zamijeniti mješavinom jogurta i mlijeka, ili kiselim mlijekom)
3 jušne žlice rastopljenog maslaca
12 jušnih žlica heljdinog brašna ( ili pola običnog pola heljdinog )
1 čajna žlica šećera ili agava sirupa
½ čajne žlice sode bikarbone
½ čajne žlice praška za pecivo
maslac/ulje za pečenje

Priprema
U jednoj zdjeli promiješati suhe sastojke, a u drugoj buttermilk i maslac. Spojiti ih i dobro promiješati. Ostaviti da stoji 45 minuta ( a najbolje preko noći).

Zagrijati tavu i dodati jednu žlicu maslaca ili ulja. Kada se maslac otopi peći male palačinkice i servirati sa slatkim ili slanim nadjevom.



Na kraju još PALAČINKICE SA SVJEŽIM KRAVLJIM SIROM prema receptu iz časopisa Dobra hrana br. 11

1 šalica glatkog brašna
1/2 žličice praška za pecivo
1/4 žličice soli
2 žličice šećera
4 jaja
1 šalica svježeg kravljeg sira
1/2 šalice mlijeka
2 žlice maslinova ulja

1) Pomiješati brašno, sol, šećer i P/P ( prašak za pecivo )
2) Istući jaja s mlijekom pa dodati sir i ulje
3) Pomiješati obje smjese pa ih miksati dok se ne dobije glatka jednolična smjesa
4) Može ih se peći odmah ali bolje da odstoji u hladnjaku sat-dva ili preko noći
5) Peći male palačinkice da porumene s obje strane
6) Poslužiti s preljevom od javorova sirupa ili kao što je na gornjoj slici s UMAKOM OD KARAMELA tople ili hladne

....a kako palačinkama nikad nije kraj, taman dok sam se spremala završiti post uletio mi je u vidno polje recept za PALAČINKE S BUNDEVOM koje sad, u sezoni bundeva ne bi trebalo propustiti.

POTREBNO:

225g brašna
2 žlice šećera (najbolje Muscovedo)
2 čajne žličice praška za pecivo
1/2 žličice cimeta
1/2 žličice đumbira
1/3 žličice muškatnog oraščića
1/3 žličice soli
prstohvat klinčića
200ml malomasnog mlijeka
6 žlica pirea od bundeve
2 žlice rastopljenog maslaca
1 jaje


  1. Pomiješati suhe sastojke; brašno, šećer, prašak za pecivo, začine i sol
  2. u drugoj posudi pomiješati mlijeko, pire od bundeve, maslac i jaje
  3. Pomiješati zajedno obje smjese
  4. Peći palačinkice na srednjoj temperaturi oko 2 minute sa svake strane
  5. poslužiti uz javorov sirup
Palačinkice su rahle i za razliku onih sa sirom, pjenušave i pufaste. Kako nisam imala mljevenih klinčića stavila sam malo mješavine za medenjake i malo mljevenog đumbira. Njama.

...i naravno, nije kraj, slijedi još

četvrtak, 8. studenoga 2012.

LAZANJE S BUNDEVOM

recept s Coolinarike


Moram priznati da sam bila pomalo skeptična kad mi je kolegica sugerirala da ovo treba probati. Tim više što sorta bundeve kakvu je ona koristila raste i u našem vrtu i mi je jedemo pečenu bez ikakvih dodataka, slatka je kao med pa mi nikako nije bilo jasno kako će se takva, slatka, ponašati dovoljno ozbiljno kod jednog slanog jela.

No sumnja je bila bespotrebna. Lazanje je ispalo savršeno usprkos tome što nemam mjeru pa sam bundeve naribala kao za sudnji dan. Sirek se u toj masi gotovo izgubio, no nema veze, bilo je ukusno i ispalo je super.

POTREBNO:

  • listovi zelenog lazanja
  • malo bijelog vina
  • par žlica maslinova ulja
  • grančica ružmarina
  • 250 g svježeg kravljeg sira
  • 2-3 mrkve, naribane
  • 1 luk, sitno sjeckan
  • 1 kg žute bundeve, krupno ribane
  • 1 žlica Vegete
  • malo parmezana

BEŠAMEL uvijek radim od litre mlijeka i to već godinama na pamet tako da mjere možete pogledati u originalnom receptu OVDJE 

-Na maslinovu ulju kratko popržiti grančicu ružmarina, izvaditi pa na ulje staviti ribanu mrkvu i sjeckani luk
(ja sam krupno ribala mrkvu tako da bude iste granulacije kao i bundeva)

-Kad luk postane staklast dodati očišćenu i ribanu bundevu, žlicu Vegete i malo bijelog vina. Kratko pirjati. U originalu piše da masu treba ohladiti prije dodavanja sira no mi koji smo uvijek u žurbi uglavnom kršimo pravila pa priznajem da sam i ovaj put samo u vruće umiješala sir

-Načiniti bešamel na osnovni način  pa slagati lazanje: namastiti dno posude u kojoj će se peći, zatim na dno staviti red tijesta, preko njega sloj bešamela, pa sloj nadjeva. Posuti s malo parmezana pa opet sloj tijesta, sloj bešamela i nadjeva. Preko svega staviti tijesto koje zatim preliti ostatkom bešamela posutog parmezanom.

-Peći u pećnici 40 minuta na 180 stupnjeva i servirati uz sezonsku salatu




utorak, 6. studenoga 2012.

GUACAMOLE UMAK

Recept iz Dobre hrane br. 16

Nije baš da sam ljubitelj te famozne guacamole no obzirom da se radi o zdravim masnoćama ne škodi da nam se ponekad nađe na stolu. Možda najbolje na party druženju uz ostale delicije ili kao snack uz tekmu ili dobar film.

POTREBNO:
2/3 šalice sitno sjeckanog korijandra
žlica sitno sjeckane svježe jalapeno papričice
3/4 čajne žličice soli
sok jednog limuna, papar
3 velika avokada, očišćena i oguljena
3 zrele rajčice, očišćene i sitno sjeckane
1/3 šalice sitno sjeckanog luka


Prepoliviti avokado pa žličicom izvaditi unutrašnjost i odmah je pokapati limunovim sokom. Usitniti je u pire i dodati korijandar, sol, papar, rajčice i sitno sjeckani luk. Sve zajedno dobro izmiješati i poslužiti.

Prelistala sam bezbroj recepata, neki su imali češnjak, neki nisu pa kako svi volimo češnjak ipak sam stavila jedan mali češanj. Moram priznati sa sam na korijandar sasvim zaboravila ali dodat ću ga drugi put.

Za prvi put sam uzela samo jedan avokado i bilo je sasvim dovoljno za omanje društvance.
Uz mediteranski namaz i namaz od zelenih rajčica te još nekoliko vegetarijanskih dodataka kao najbolja podloga pokazao se grilani 'Zrnek' varaždinske Latice koji je svima kao takav bio iznenađenje. Kod grilanja postane hrskav i do izražaja dođu sjemenke koje daju orašat okus što se odlično slaže sa svim  živim sa čim dođe u kontakt.

Meni je najdraži za doručak s bananom i malo meda :)

ponedjeljak, 5. studenoga 2012.

JUTRO NAD VARAŽDINOM


Ponedjeljak ujutro. Južina koja nas je sve oborila s nogu donijela je sa sobom rosulju zbog koje nismo znali da li otvoriti kišobran ili ne otvoriti.
I dok se sunčeko probijalo kroz oblake puštajući nas u uvjerenju da kiše možda ipak neće biti, posljedica se vidjela na jutarnjem nebu.





I dok se tako mirimo s jesenskim maglama i čekamo zimu padaju zanimljive fotkice. Nekoliko njih snimila su moja djeca u prolazu, evo jedne 'bajkovite' ranojutarnje

subota, 3. studenoga 2012.

INTEGRALNI ŽLIČNJACI OD SIRA sa žalfijom i gljivama


Za ovo jednostavno jelo možemo upotrijebiti bilo koju vrstu brašna, slanutkovo, raženo, heljdino... i bilo koju vrstu gljiva, a ako žalfiju zamijenimo ružmarinom ili bosiljkom dobit ćemo sasvim novi okus. To volimo, jedan recept - bezbroj okusa... i još k tome tako jednostavan.



POTREBNO:
  • 500 g ricotte ili svježeg kravljeg sira
  • 100g svježe ribanog parmezana
  • 1 jaje
  • 1 žličica soli
  • 200g integralnog brašna ( + još malo po potrebi )
  • maslinovo ulje
  • 2 režnja češnjaka, sitno sjeckanog
  • par manjih rajčica  
  • par listova svježe žalfije
  • šumske gljive
  • malo sjeckanih badema



Ocijediti sir pa ga staviti u zdjelu s ribanim parmezanom, jajem i solju. Dodati brašno i sve zajedno umijesiti u glatku masu. Po potrebi dodati još brašna.

Velikom žlicom grabiti žličnjake i spuštati ih ravno u uzavrelu slanu vodu. Mogu se napraviti i na klasičan način - razvaljati prst debelu kobasicu pa rezati njokiće. Kuhani su kad isplivaju.

Za umak zagrijati maslinovo ulje, dodati češnjak, gljive, prepolovljene rajčice ( ako su velike oguliti kožu i narezati ih ), na kraju dodati žalfiju te pržiti par minuta da se sastojci lagano sjedine. Preliti preko njoka, posuti krupno rezanim bademima i u stilu Jamiea Olivera još sve malo pošpricati maslinovim uljem i servirati uz svježe ribani parmezan.




četvrtak, 1. studenoga 2012.

HALLOWEEN KANDŽICE


Evo nas opet na Halloweenu.
Ako su vam se svidjeli HALLOWEEN PRSTIĆI možda će vam se dopasti i halloween škramplice. One su iznikle iz recepta o prstićima i kreativnosti naše kćerke. Uz komentar kako je možda ipak umjesto grafike trebala upisati kiparstvo i usprkos mom inzistiranju da formiramo prstiće, ona je odlučila da moraju biti više organskog oblika i tako su se rodile kandžice ilitiga škramplice.
( Između ostalog i zato jer je s polica supermarketa nestalo listića badema )


Testirale smo obje smjese. Sreća da sam prije pečenja napravila nekoliko fotkica jer su se jedne i druge u pečnici 'rastopile' i gotovo izgubile oblik no JA SAM KRIVA. Od silne želje da sve poslove pozavršavamo što prije, zaboravila sam tijesto ohladiti u hladnjaku i rezultat je ispao tako kako je ispao. Drugi put mi se to sigurno neće dogoditi no sad, što je tu je.

Inače aroma je dobra.

Osim što sam ovim našim domaćim prstićima --> zamijenila bijeli šećer za Muscovedo pa su postali tamni, još bih mu drugi put dodala malo više ribanog đumbira. Zapravo mislim da ću dodati puno više jer se gotovo i nije osjetio...


...no zato je ovaj DRUGI  recept ispao itekako intenzivan jer se aroma badema i vanilije veoma osjetila i jako se dobro uklopila. Možda je soli bilo malo viška no po meni ono čega je definitivno bilo previše bio je šećer. Skoro sam dobila šećerni udar, ali ako uzmem u obzir da već neko vrijeme ne konzumiram bijeli šećer moguće da je reakcija bila sasvim normalna.

I vjerojatno je bila samo moja jer je pao komentar: ''ovo je toliko dobro da bi ja sutra mogla napraviti još jednu rundu, a ovo sad pojedem(o), ha?''



                                                             Gore: sirovi prstići, desno pečeni


Možda na njima treba još malo poraditi no u svakom slučaju ovi su prstići u budućnosti nezaobilazna i ukusna dekoracija halloweenskog stola.